Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

«Вони вистояли! Не витримав бетон!»: День пам’яті захисників Донецького аеропорту

Поширити:
20 січня 2025 16:41
69
бої за Донецький аеропорт
Бої за ДАП Фото: Сергій Лойко

Щороку в Україні 20 січня відзначають День пам’яті захисників Донецького аеропорту. 

Бої за летовище тривали з травня 2014 року до 20 січня 2015 року. Упродовж 242 днів українські військові, добровольці, медики й волонтери протистояли російським окупантам.

За даними Генштабу ЗСУ, у боях за Донецький аеропорт загинули понад 97 українських бійців. Ще троє вважаються зниклими безвісти. 

«Вони вистояли! Не витримав бетон!» – так в Україні говорять про оборонців Донецького аеропорту.

Також їх стали називати «кіборгами». За найпоширенішою версією, так про захисників ДАП казали російські бойовики, які не могли інакше пояснити, чому гарнізон неможливо взяти штурмом.

Після тривалих танкових обстрілів 13 січня 2015 року впала диспетчерська вежа. 45-метрова споруда була стратегічним об'єктом оборони летовища з неї українські військові цілодобово спостерігали за російськими окупантами. Через 8 днів після падіння вежі, коли і старий, і новий термінали були повністю зруйновані, українське командування вирішило вивести війська з летовища. 

Серед кіборгів був житель Херсонщини Олександр Райхерт, який так і залишився наймолодшим добровольцем в історії цієї війни. В інтерв'ю журналістці “Вгору” Вікторії Глєбовій він розповідав, що в аеропорту є три локації: старий термінал, новий термінал та вежа. Щодня по вежі випускали щонайменше 30 снарядів з танка.

“Ми розмовляли з ним майже дві години, поставили всі питання, які тільки спали на думку, але розлучатися ніяк не хотілося. Начебто в атмосфері залишилося щось недомовлено-важливе. Вже прощаючись, затрималися на вулиці біля входу до редакції. І тут він зізнався, що побоюється поранення в ногу, знепритомніти й безглуздо стікати кров'ю. Єдина надія – на побратимів, що вони встигнуть допомогти. Але взагалі смерті не боїться і ні про що не шкодує. Тільки шкода, що не встиг мати дітей. Якщо він загине, у батьків є комусь продовжити їхній рід, залишиться молодший брат, Максим. А ось саме його, Сашиного коріння, – не буде…”, – згадує журналістка “Вгору”.

Тоді співробітники “Вгору” дізналися, що в Олександра не має жодного екіпірування. І за допомогою благодійних організацій встигли купити йому каску та бронежилет. Проте він віддав їх своєму другові, який вперше йшов захищати Донецький аеропорт, кажучи: "Йому потрібніший, а я вже – досвідчений, я собі ще добуду!".

Дев'ятого листопада 2014 року Олександр Райхерт, позивний “Чорний”, загинув у селі Піски біля Донецького аеропорту від тяжкого поранення. 

Відомо, що під час повномасштабного вторгнення у 2022 році під виконання бойового завдання загинули кіборги з Херсонщини, які раніше захищали летовище: Дмитро Захарчук, В’ячеслав Зайцев, Валентин Резніченко, Андрій Кузнєцов, Ілля Долматов.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів