Першим містом, що повністю відмовиться від маршруток, стане Тернопіль. Тут перейдуть на комфортабельні автобуси і електронну систему оплати проїзду.
Причиною такого рішення став загальний поганий стан маршрутних автобусів в місті. Тож місцева влада вирішила стати ближче до європейських стандартів і поліпшити ситуацію з громадським транспортом. Зокрема, на початку року в місті ввели електронну систему оплати квитків. Це не сподобалося приватним автоперевізникам – вони навіть влаштували страйк. І мерія відповіла негайно і категорично – на сесії вирішили: перевозити пасажирів в місті має комунальне підприємство.
"Сесія підтримала дати дозвіл комунальному підприємству міської ради отримати кошти в кредит, в лізинг. Через систему лізингу закупити сучасні, європейські довгополі автобуси, які відповідають усім європейським вимогам та стандартам. Поки дано дозвіл на придбання 50-ти таких автобусів", – розповів тернопільський міський голова Сергій Надал.
Перші десять автобусів виїдуть на вулиці Тернополя вже до кінця весни. Щоб замінити всі маршрутки – в мерії планують до кінця наступного року закупити 120 таких машин. У них можна буде придбати електронні квитки і розрахуватися готівкою.
"Є персоніфіковані електронні квитки, є неперсоніфіковані, які можна придбати в пунктах продажу. Можна їх поповнити на будь-яку суму. Вони працюють як електронний гаманець. Безконтактною банківською картою можна розрахуватися і візою, і Мастеркард будь-якого банку. Мобільні додатки в розробці", – відзначає Віталій Васильков, розробник проекту електронної системи продажу квитків.
У Херсоні теж поганий стан автобусів – на багатьох маршрутах працюють тісні машини, яким давно пора в металобрухт. У Херсоні перевізники також намагаються диктувати владі і городянам власне бачення всіх аспектів пасажирських перевезень – від графіків роботи маршруток до вартості проїзду. Але в Херсоні поки що немає такого депутатського корпусу як у Тернополі. І поки ми чекатимемо наступних виборів, такі міста як Тернопіль стануть недосяжними. Бо провідні мерії вже влаштовують вуличне освітлення на сонячних батареях, запроваджують нові технології сортування сміття, реставрують архітектурні пам’ятки, прикрашають стіни муралами, створюють муніципальні оркестри, залучають науковців до розробки оптимальних схем руху транспорту, що покликані ліквідувати автомобільні затори. Міста дивляться у завтра.