Після Революції Гідності всі промайданівські політики домовилися проводити реформи, зокрема вирішили таки змінити виборчу систему. Цю домовленість зафіксували в коаліційній угоді, підписаній за результатами парламентських виборів.
Через три роки про ці домовленості теперішні провладні політики говорять пошепки. На щастя, про це продовжує голосно говорити громадянське суспільство та деякі опозиційні партії, як-от "Самопоміч".
Українська політична система має доволі велику історію функціонування різноманітних виборчих систем: від чистої "мажоритарки" до суто партійних виборів. Зараз діє так звана змішана пропорційно-мажоритарна система, коли половину складу парламенту обираємо за партійними списками, а іншу половину – у мажоритарних округах.
Скажу парадоксальну річ: жодна з виборчих систем є ні доброю, ні поганою. Наприклад, мажоритарка діє у Великобританії та США і, зрозуміло, діє доволі успішно. Жорсткі пропорційні списки застосовують у таких розвинутих країнах, як Іспанія та Ізраїль. Тому багато, якщо не все, залежить від конкретних суспільно-політичних реалій, в яких застосовується та чи інша виборча система.
За пропорційної системи виборів суспільство політично структуроване, коаліцію та уряд формують відповідно до результатів виборів, є чітка політична відповідальність за стан справ у країні, та й переманити чи підкупити депутатів складніше. Тепер про недолік. Все ж таки депутати є відірваними від конкретних територій та залежними від партійних лідерів.
Натомість мажоритарна система забезпечує зв'язок депутата з конкретним округом, дає змогу краще розуміти проблеми звичайних людей, що потребують вирішення на законодавчому рівні.
Недоліки: здебільшого мажоритарний депутат мислить не стільки інтересами країни, як свого виборчого округу. Зазвичай, він стає залежним від уряду, оскільки має зобов’язання щодо фінансування видатків на своєму окрузі. До того ж нівелюється політична відповідальність (коаліція як така "розмивається"). І найважливіше - перемогти на мажоритарному окрузі спроможний лише фінансово забезпечений кандидат, який володіє або власними масштабними ресурсами, або мусить узалежнитися від якогось "донора". Просто достойні та розумні кандидати на мажоритарці не мають шансів.
Україна не унікальна. Багато країн проходило чи навіть проходить через те, що й ми. І саме така практика спроб і змін дала один з рецептів, котрий дозволяє мінімізувати негативи кожної з виборчих систем. І назва йому – пропорційна система з відкритими списками.
Звичайно, ця система також не панацея. За теперішнього рівня правової культури та неспроможності правоохоронної системи – зловживання будуть. Адже, як і будь-яка інша, ця система не позбавлена недоліків.
Зокрема на початковому етапі для багатьох українців вона може бути заскладною та незрозумілою, що спричинить певне невдоволення.
Та водночас на теперішньому етапі суспільного розвитку нам критично важливо мінімізувати вплив фінансового та адміністративного ресурсу на результат виборів. Це свого роду "пігулка від сказу", яким заразили наш політикум "олігархічні перевертні".
Переконаний, на виборах мають змагатися ідеї та програми, а не гроші та влада.