Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!

В'язнів, яких незаконно вивезли з окупованої Херсонщини, місяцями утримують у депортаційних центрах РФ

Поширити:
08 червня 2025 10:13
278
Ув'знення.
Зображення ілюстративне. Canva

У депортаційних центрах на території РФ незаконно утримують чоловіків, яких окупаційна влада незаконно вивезла з колоній на Херсонщині, перед звільненням правобережжя області. Термін їх покарання скінчився, проте деяких з них утримують вже понад рік. 

Про це виданню "Ґрати" розповів колишній засуджений Олексій. Він повернувся в Україну 23 травня 2025 року в результаті обміну полоненими "1000 на 1000".  Після звільнення з російської в’язниці чоловіка ще понад пів року утримували у депортаційному центрі у РФ.

Олексій розповів виданню, що його ув'язнили 9 травня 2015 року в Ростові-на-Дону. Покарання відбував у виправній колонії №1 Ставропольського краю, звільнився – 8 листопада 2024 року.  Чоловік розповів, що зараз у Росії всіх українців після звільнення не випускають, не дозволяють самотужки покинути країну чи навіть заклад. Звільнених перевозять в Центри тимчасового утримання іноземних громадян, які ще називають депортаційними центрами. 

Після звільнення Олексія перевезли до депортаційного центру в місті Георгієвськ Ставропольського краю РФ. 

"Це – така собі "євротюрма": трохи кращі умови, ніж в колонії, але, в принципі, та сама в’язниця – ґрати, паркан та інші речі", – розповів він журналістам.

За його словами, до депортаційного центру, в якому його утримували, привезли багато хлопців із Волгограда. Це – були в'язні з Херсонщини, яких незаконно вивезли перед деокупацією правобережжя області у 2022 році.

"Там, до речі, багато хто й досі перебувають – громадяни України, які були в колонії, потім були примусово вивезені у Волгоград. Термін відбування покарання у них скінчився, вони – ніби вільні люди, але їх тримають у таких центрах. Їх тримають там по пів року, рік і не випускають – виходить, такі безстроково полонені", – додав він.

У депортаційному центрі у Волгограді було близько 80 чоловіків із херсонських колоній. Олексію відомо, що вони хотіли бунтувати й очільник центру вирішив розвести їх по сусідніх закладах по п’ять, по десять чоловіків, щоб не тримати разом. Проте, вони між собою спілкувались, тримали зв’язок. 

Утримуваних у центрі раз на добу виводили на прогулянку. Саме там Олексій познайомився з в'язнями з Херсонщини.

"І вони мені розповіли свою історію, і що тримають зв’язок, хоч їх розвезли там: Астрахань, Саратов, Тольятті, Мордовія, інші регіони. Херсонці казали, що їх чоловік 50 були зібрали та вивезли у Смоленськ [наприкінці квітня], казали, наче на обмін, але їх у центр перевезли й досі утримують, не знаю, щось у них там трапилось, але вони досі сидять", – додав він.

Олексій звертався до різних органів та організацій, щоб покинути депортаційний центр. Але йому відповідали, що нібито існує спецнаказ утримувати звільнених в'язнів у подібних місцях, нікуди не випускати. 

"Виходить, у тебе починається новий термін ув’язнення фактично, і найстрашніше те, що він безстроковий, ти не розумієш, коли він закінчиться. Наприклад, у п’ятницю мене туди привезли, а в понеділок повезли на суд три місяці утримання. Вони посилаються на те, що я небажана особа і підлягаю депортації. Та ж, кажу, давайте я депортуюсь. В Україну, в якусь третю країну. Ні, кажуть, у тебе має бути контрольована примусова депортація, сам ти покинути Росію не можеш, а ми не можемо тобі таку депортацію забезпечити, тож поки ми цього не зможемо, ти будеш утримуватись у цьому центрі," зазначив він.

  • У перший день обміну у форматі “1000 на 1000”, 23 травня 2025 року, з російського полону звільнили 390 українців – 270 військових та 120 цивільних громадян. 
  • Під час обміну полоненими у форматі "1000 на 1000", що відбувся 23 травня, Росія передала Україні щонайменше 15 засуджених, яких примусово вивезли з колоній на окупованих територіях Херсонської та Миколаївської областей під час відступу у 2022 році.
  • Після лютого 2022 року громадська організація “Захист в’язнів України” задокументувала 152 випадки катувань та інших форм жорстокого поводження з українськими ув’язненими. Найбільше у Херсонській області – 84 випадки. 
  • Незаконна депортація українців, які відбували покарання, з окупованих територій до РФ розпочалася з 2014 року та загострилася після 24 лютого 2022-го. Якщо у 2014 році у Донецькій та Луганській областях нараховувалося близько 16 тисяч засуджених у 36 установах виконання покарань, з яких 29 перебували в зонах бойових дій або на окупованих територіях, то вже після лютого 2022-го кількість установ зросла до 47, а чисельність ув’язнених сягнула близько 20 тисяч.

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів