За 4 роки війни на Донбасі із понад 1,5 мільйона внутрішньо переміщених осіб соціальне житло отримало лише кілька сотень, передає ranok.ictv.ua.
Відсутність житла – найбільша проблема, з якою нині зіштовхуються вимушені переселенці в Україні. Ще з 2014 року ЗМІ рясніють новинами про донорські кошти з ЄС. Їх, мовляв, виділили конкретно на будівництво житла для переселенців з Донбасу та Криму або ж реконструкцію вже існуючих житлових приміщень. Та, схоже, українська влада перетравити європейські гроші у своїй системі так і не змогла.
В українських реаліях кошти, направлені європейськими державами на допомогу вимушеним переселенцям, зникають. Наприклад, у Слов’янську понад 3 роки тому місцева влада ініціювала проект «Будинок для переселенців». Європейський Союз виділив 720 тисяч євро. Спочатку обіцяли здати в експлуатацію восени 2016, згодом – влітку 2017 року. Станом на травень 2018 року будівельні роботи призупинено, але 720 тисяч євро вже кудись поділися.
Що найцікавіше, за словами прес-аташе представництва ЄС в Україні, Євросоюз може зобов’язати Слов’янськ повернути гроші за невиконаний проект будівництва житла для переселенців. Цей борг ляже на плечі платників податків. То невже всі кошти від міжнародних донорів розікрали?
Можновладці підкреслюють: кошти справді надходили. Та виділяли їх зовсім не на будівництво житла переселенцям, а здебільшого на відновлення інфраструктури та допомогу у бізнесі внутрішньо переміщеним особам. Гроші ж на проект відбудови житла у Слов’янську був наданий не державі Україна, а конкретно місту Слов’янськ.
«Я відповідально заявляю. На сьогоднішній день з усього світу Україна не отримала жодного долара на вирішення житлових проблем переселенців. Є невеличка група, приблизно 5-10 чоловік, самих переселенців, які активно поширюють ці чутки, і роблять вони це протягом вже 1,5 років. Я не знаю навіщо, яка мета, але чи то спеціально для того, щоб підбурювати людей», – заявив заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій України Георгій Тука.
Та не всі погоджуються з тим, що грошей немає. Наприклад, німецький уряд спільно з державним банком розвитку надасть близько 25 млн євро для програми забезпечення доступним житлом тих внутрішньо переміщених осіб в Україні, які здатні заробляти достатні кошти і можуть узяти кредит на придбання житла. Утім, через бюрократичну тяганину ці кошти на українські рахунки досі не прийшли.
Гроші з Європейського Союзу надходили, починаючи з 2014 року. Та потреб в Україні – безліч. І реабілітація бійців АТО, і допомога бізнесу переселенцям з Криму та Донбасу, зокрема й адресна фінансова допомога. Однак не можна відкидати й нездатність української влади правильно розпорядитися донорськими грошима. Навряд Захід готовий вкладати свої гроші у повітря, якщо ситуація не зміниться.
Усі чутки про будівництво житла за донорські кошти ЄС розвіяні вітром. Невже усі кошти осіли в кишенях чиновників? Та хто з переселенців все ще має шанс на житло?