В Україні готується реформа соціальних служб. Точніше, в процесі реформи багато соціальні служби будуть об'єднані єдиним контролюючим центром, але при цьому відбудеться розподіл функцій нарахування соціальних виплат та контролю за правильністю використання бюджетних грошей, що виділяються на "соціалку".
Реформа соціальних служб проводиться в рамках проекту "Модернізація системи соціальної підтримки населення України", який фінансується Світовим банком.
Ще в грудні 2018 року постановою Кабінету міністрів була створена нова структура – Державна соціальна служба України. У травні 2019 го іншою постановою Кабміну (№458) було затверджено Постанову про цю службу. А 25 червня пройшов конкурс на керівника Держсоцслужби. За його підсумками нову структуру очолила Марина Лазебна. У 2011-2013 роках вона працювала директором департаменту Міністерства соцполітики, в 2013-2014 роках очолювала Державну служб зайнятості, а в нинішньому конкурсі брала участь як консультант групи управління проектом "Модернізація системи соціальної підтримки населення України". І, до речі, судячи з документів, була єдиним кандидатом на посаду глави державної соціальної служби.
На соціальну допомогу в Україні виділяються величезні суми. У нинішньому році це понад 120 мільярдів гривень. Однак до сих пір незалежного контролю за витрачанням цих коштів фактично не було. Функції призначення соціальної допомоги і контролю за використанням коштів знаходяться під одним "дахом", причому соціальні інспектори підконтрольні керівникам місцевих підрозділів соцзахисту і в основному особисто задіяні в процесі прийняття рішень про нарахування соцдопомоги, констатують в Мінсоцполітики. Не випадково загальний обсяг порушень, виявлених соціальними інспекторами, залишається порівняно невеликим, визнають в міністерстві.
При цьому про частоту порушень – умисних чи випадкових – може свідчити такий факт. Під час перевірки в минулому році правильності нарахування державної допомоги малозабезпеченим місцевими управліннями соцзахисту (також під патронатом Світового банку) було перевірено 247 тис. особистих справ і при цьому виявлено 73 тис. помилок! Тобто фактично в кожній третій особовій справі були знайдені помилки.