Лікарні та школи Херсона з власними котельнями ризикували залишитися без опалення через непідйомну ринкову ціну на газ та відсутність постачальників на тендерах.
Про це повідомили на сайті Херсонської міської ради.
Так, у понеділок, 11 жовтня, комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій оголосила про “надзвичайну ситуацію”. Це зроблено для того, щоб дати можливість закладам соціальної сфери з власними котельними отримувати газ, а також дозволить укладати договори на його постачання з ТОВ «Нафтогаз трейдер» як з постачальником останньої надії.
Чому така ситуація виникла? Як відомо, уряд встановив вартість газу 13,6 грн без ПДВ для бюджетної сфери, заклади якої отримують теплопостачання централізовано.
Але частина цих закладів у Херсоні мають власні котельні й належать до категорії індивідуального опалення, ціна на газ у якій не зафіксована. Тобто тут діють правила ринку з плаваючою ціною, яка складає за різними оцінками від 30 до 35 гривень і є непідйомною для місцевого бюджету.
Відповідно до закону, бюджетні установи зобов'язані укладати договори тільки через проведення тендерів. Але, як повідомляють у Херсонській міськраді, постачальники не поспішають надавати свої пропозиції на тендерах, адже не хочуть “продешевити”. Ціна на газ стрімко зростає з кожним днем і вже наступного місяця може бути значно більшою. Варто зазначити, що "Нафтогаз Трейдинг" на торги також не приходить.
Зволікають зі встановленням фіксованої ціни на газ для індивідуальних споживачів і в уряді, що також негативно впливає на проведення тендерів газозакупівлі.
Але з оголошенням “надзвичайної ситуації” міські бюджетні заклади, що самостійно генерують тепло, можуть без оголошення тендерів укладати договори на постачання газу з ТОВ «Нафтогаз трейдер» як з постачальником останньої надії за фіксованою ціною - 16,8 грн/кубометр.
Херсон - не єдине місто, що зіштовхнулося з цією проблемою. Так надзвичайну ситуацію через відсутність газу оголосили у Закарпатській, Хмельницькій та Полтавській областях.