Працевлаштування та забезпечення житлом залишаються ключовими викликами для внутрішньо переміщених осіб (ВПО) в Україні, показує останній раунд Національної системи моніторингу ситуації з внутрішньо переміщеними особами, яку реалізує Міжнародна організація з міграції (МОМ) за фінансування Європейського Союзу.
За інформацією МОМ протягом трьох років з початку конфлікту та переселення ситуація з доходами залишається однією з найскладніших для багатьох ВПО. За даними дослідження МОМ, 45%домогосподарств ВПО мають достатньо коштів лише на продукти харчування. 21% переміщених родин мають загальний рівень доходів у 1 500 – 3 000 гривень на місяць, в той час як 47% мають доходи від 3 001 до 7 000 грн. Середній дохід однієї внутрішньо переміщеної особи наразі становить 1 991 грн. на місяць.
Кількість працевлаштованих ВПО трохи збільшилася з 35% у березні 2016 року, коли було проведено перше подібне дослідження МОМ, до 42% зараз. Проте, цей показник достатньо низький у порівнянні з рівнем зайнятості до переселення – близько однієї третини ВПО, які мали роботу до початку конфлікту, досі не можуть працевлаштуватися.
Інше проблематичне питання – це умови проживання та сплата комунальних послуг. Більшість ВПО платять за проживання, 66% орендують житло. Значна кількість ВПО (22%) проживає у родичів або приймаючих родин. Лише один відсоток проживає у своєму власному житлі на контрольованій урядом території України.
Незважаючи на труднощі, 26% ВПО сказали, що вони не збираються повертатися до своїх домівок.39% хотіли б повернутися після закінчення конфлікту. Ще 17% зазначили, що вони можуть розглянути можливість повернення у майбутньому.
«Відсутність підтримки у пошуку шляхів вирішення проблем ВПО та осіб, що повертаються, ускладнює їхню інтеграцію та викликає залежність від допомоги з боку держави та неурядових організацій», – зазначив Голова Представництва МОМ в Україні Манфред Профазі. «За допомогою Національної системи моніторингу ситуації з ВПО МОМ прагне допомогти урядові України покращити обізнаність із ситуацією та потребами ВПО, а також визначити останні тенденції для того, щоб уряд міг краще розробити основані на фактах заходи для забезпечення потреб переміщених осіб».
На спільній презентації результатів дослідження, що відбулась у Києві 12 травня, Заступник Міністра із питань тимчасово окупованих територій та ВПО Георгій Тука підкреслив важливість соціологічних даних та зовнішньої експертизи МОМ для розробки стратегії й планування конкретних кроків на підтримку добробуту та інтеграції внутрішньо переміщених осіб.
Голова Представництва МОМ в Україні Манфред Профазі, Заступник Міністра із питань тимчасово окупованих територій та ВПО Георгій Тука, та керівниця Програми надзвичайних ситуацій та стабілізації Представництва МОМ Естер Руїз де Азуа презентують результати дослідження. Фото: МОМ.
Станом на квітень, Міністерство соціальної політики взяло на облік 1 мільйон 583 тисячі переміщених осіб. Із самого початку кризи в Україні у 2014 році МОМ підтримала 138 000 постраждалих від конфлікту осіб. Наразі діяльність організації зосереджується на забезпеченні можливостей заробітку для ВПО та постраждалого населення, а також на соціальному згуртуванні, відновленні та будівництві миру.