Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Спецдоповідач ООН: Україні потрібна стратегія щодо внутрішніх переселенців

Vgoru
Автор
Поширити:
12 вересня 2016 09:30
736

Головна проблема, з якою стикаються переселенці з окупованих територій в Україні, - отримання пенсій і соціальних виплат, вважають в ООН.

Україна опинилась серед країн з найбільшою кількістю внутрішньо переміщених осіб (ВПО) у світі, констатував у п'ятницю, 9 вересня, в Києві спецдоповідач ООН з питань про права внутрішньо переміщених осіб Чалока Беяні. Тому, наголосив він, українському уряду необхідно створити дієвий масштабний механізм, за допомогою якого можна було б врегульовувати усі ті проблеми, які випадають на долю тих, хто був змушений залишити окуповані Росією Крим і Донбас.

Беяні перебував з дев’ятиденним візитом в Україні. "Я закликав український уряд сформувати всеохопну стратегію вирішення проблем внутрішньо переміщених осіб", - повідомив Беяні. Це не перший візит спецдоповідача ООН з питань переселенців в Україну. У вересні 2014 року він уже відвідував Дніпропетровськ, Запоріжжя, Одесу, Харків, Херсон і Слов’янськ.

В Україні запустили процедуру перевірки переселенців, котрі отримують матеріальну допомогу від держави. Історія про те, як складно в цій ситуації знайти "правих" та "винних". (05.08.2016)

За словами Беяні, за останні два роки українській владі "вдалося зробити багато" для переселенців зі сходу та Криму. Спецдоповідач ООН дав схвальну оцінку ухваленому закону щодо надання допомоги переселенцям і створенню спеціального міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб. Проте він наголосив, що тепер Києву необхідно докласти ще більших зусиль для імплементації цього закону і "створити координаційний механізм для відомств, які цим займаються".

Виплата пенсій не залежить від місця проживання

За результатами свого візиту Беяні зробив висновок, що найбільша проблема для ВПО в Україні - отримання пенсій і соціальних виплат. Сьогодні для того, щоб внутрішньо переміщені особи, які змінили фактичне місце проживання, продовжували отримувати пенсії та інші соціальні виплати, їм необхідно звернутися до органів соціального захисту за новим фактичним місцем проживання для реєстрації та отримати відповідну довідку. За інформацією Беяні, "система реєстрації призвела до призупинення виплат, і через це близько 500-600 тисяч ВПО не можуть отримувати належні їм державні кошти". Він нагадав, що радянська система так званої прописки в Україні офіційно скасована, проте, "на жаль, на практиці вона продовжує діяти". Внаслідок цього система реєстрації і пов’язане з нею призупинення соцвиплат "призводять до повторного вимушеного переміщення, масової міграції, спонтанних повернень до небезпечних місць проживання". Хоча держава зобов’язана виплачувати пенсію усім громадянам, які досягли пенсійного віку, незалежно від того, де вони перебувають, нагадав Беяні.

В ООН переконані: на підконтрольний територіях український уряд повинен забезпечити громадянам свободу пересування і проживання, водночас так звана "влада" на непідконтрольних Києву територіях також має забезпечити місцевим жителя ці права.

Компенсація за втрачене житло

Беяні побував на кількох пропускних пунктах перетину лінії розмежування в зоні АТО і зауважив, що там існує проблема зі свободою пересування. "Люди годинами стоять у довгих чергах, піддаючи ризику своє життя, а для людей похилого віку, вагітних жінок, дітей не створено жодних додаткових умов", - констатував спецдоповідач, зауваживши, що з наближенням зими ця ситуація на пунктах пропуску погіршуватиметься.

З особистих бесід із людьми, які виїхали із зони конфлікту на Донбасі та з анексованого Криму, Беяні зробив висновок, що головною проблемою для них стало вирішення питання житла. У цьому зв’язку він рекомендує українській владі розробити механізм захисту житла і власності громадян, які були вимушені залишити своє нерухоме майно у зоні конфлікту, щоб вони могли отримати компенсацію за втрату свого майна.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів