З 1 травня в Україні посилені правила для отримання субсидій на оплату житлово-комунального господарства. Як повідомлялося на урядовому порталі, ці зміни в програму надання субсидій повинні були стати підготовчим етапом до монетизації пільг. Вже протягом наступного опалювального сезону субсидії обіцяють почати видавати готівкою. І за допомогою нових правил чиновники постаралися мінімізувати кількість тих, хто отримує субсидії, маючи високий, з точки зору соціальних норм, дохід.
Право людини на субсидію будуть переглядати тепер двічі на рік: у травні та жовтні. Після зміни правил багатьом категоріям громадян потрібно було знову йти в орган соціального забезпечення і подавати заяву і декларацію про доходи, щоб підтвердити право на субсидію.
Зокрема, це стосувалося:
орендарів житла
сімей, в складі яких за останній рік відбулися зміни
сімей, які мають заборгованість по житлово-комунальним послугам за 2 і більше місяців
сімей, яким субсидія призначалася не на всіх зареєстрованих, а на фактично проживаючих людей
сімей, в яких є непрацюючі люди працездатного віку, які не декларують дохід або у яких він менше мінімальної зарплати.
За новими правилами відмову в призначенні субсидій отримують претенденти, які:
мають у власності одного з членів сім'ї автомобіль не старше 5 років (крім мопеда і соціального автомобіля)
проживають в квартирі площею понад 120 кв. м або в будинку площею більше 200 кв. м.
Є зміни і в порядку обчислення доходів.
якщо людина здає нерухомість, суму доходу вона зобов'язана вказувати в декларації. З огляду на ціни на оренду, навряд чи хтось із орендодавців зможе претендувати на субсидію.
якщо людина офіційно не працевлаштована (заробляє фрілансом, працює за кордоном) і не зареєстрована в центрі зайнятості, її доходом автоматично будуть вважатися три прожиткових мінімуми (5286 грн). Що теж істотно скорочує шанси на отримання субсидії.
Також з 1 травня зменшена соціальна норма на опалення. Газом - з 5 до 4,5 куб. м на 1 кв. м площі, електроопалення - до 30 кВт / год на 1 кв. м площі. Цей захід також може скоротити коло осіб, які мають право на субсидію.
Якщо людина вважає, що їй відмовили в нарахуванні субсидії незаконно, він може оскаржити таке рішення управління соцзахисту в суді.
"Для початку необхідно, щоб особа, яка має право на субсидію, звернулося до органу соцзахисту і зажадало надати копію рішення, на підставі якого їй було відмовлено в призначенні субсидії. Таке рішення приймає безпосередньо орган соціального захисту, і саме це рішення можна оскаржити в судовому порядку. Далі необхідно проаналізувати чи прийнято таке рішення відповідно до чинного законодавства чи ні. Якщо таке рішення прийнято з порушенням норм законодавства, то особа, яка має право на субсидію має право звернутися до суду з адміністративним позовом про визнання такого рішення незаконним і його скасування.
Окремо хочеться відзначити, що якщо ж орган соцзахисту рішення не видає, то таке рішення може бути витребувано ухвалою суду в рамках розгляду справи за адміністративним позовом.
У нашій практиці були випадки успішного вирішення таких питань. Провівши юридичний аналіз рішення органу соцзахисту про відмову в нарахуванні субсидії, ми розуміли, що воно винесено не у відповідності з законодавством. Зверталися з адміністративним позовом до місцевого суду, і він визнавав таке рішення незаконним і скасовував. Коли рішення суду набирає законної сили, людина повинна заново звернутися до органу соцзахисту із заявою про призначення субсидії", – роз'яснює Катерина Дрозд, юрист компанії" Юристи@ bezproblem".
А ось скаржитися на соцзабез до вищестоящих органів юрист вважає, виходячи з практики, не дуже дієвим методом. Позитивного вирішення питання про призначення субсидії такий спосіб не гарантує.
"Поскаржитись до вищестоящих органів, в принципі, можна. Але дієвого механізму вирішення проблеми в цьому немає. Такі скарги - тільки для того, щоб вищестоящий орган звернув увагу нижчестоящого органу на певні позиції в законодавстві і роз'яснив їх. Але для претендента на субсидію дієвим методом є тільки оскарження в судовому порядку і скасування рішення органу соцзахисту", - говорить Катерина Дрозд.