Під час окупації Херсона російські військові масово незаконно затримували місцевих жителів. За даними прокуратури, через місця утримання пройшло близько 700 людей, з яких щонайменше 21 жінку утримували в ізоляторі тимчасового тримання (ІТТ). Усі вони визнані потерпілими.
Про це йдеться у матеріалі Радіо Свобода.
Український Центр прав людини ZMINA підготував доповідь “Жіночі камери. Херсонські катівні” на основі свідчень постраждалих. Згідно з документом, жінок катували струмом і водою, морили голодом, утримували в антисанітарних умовах, принижували, не надавали медичної допомоги.
“У камерах не вистачало матраців, люди спали на підлозі. Жінкам не дозволяли митися. Їжу видавали раз на день, і вона часто псувалася від спеки”, – повідомила юристка ZMINA Онисія Синюк.
Багатьох жінок затримували як заручниць, щоб змусити з'явитися їхніх чоловіків або родичів. Деяких – за підозрою у співпраці з українською владою або за пости у соцмережах.
“Одну затримали лише за те, що не привіталася з російським військовим”, – каже Синюк.
Свідки також розповіли про тортури:
“Мені накинули на обличчя ганчірку і лили воду. Один тримав рот, другий – ноги, третій заливав, четвертий знімав на телефон. Потім сказали: “Йди подумай”, — згадує одна з потерпілих.
У доповіді згадано й сексуалізоване насильство – у Херсоні задокументовано щонайменше один випадок застосування електроструму до грудей жінки.
За словами ZMINA, лише у двох випадках жінкам повідомляли про причини затримання, однак жодне не завершилось судом. Під час допитів змушували “здавати” інших українців:
“Назви 10 учасників АТО і ми тебе відпустимо”, – наводить слова катів Єлизавета Сокуренко, документаторка ZMINA.
В ІТТ також проводили примусове голосування на незаконному референдумі. Людей викликали в камери по одному під автоматами:
“Тобі тикали автоматом, куди ставити галочку”, – згадує одна із затриманих.
Серед підозрюваних у воєнних злочинах вказано начальника ІТТ Андрія Співака (позивний “Злий”), а також інших російських військових і поліціянтів із Красноярська та Омська, зокрема Віктора Айвазова, Івана Бокаленка, Юрія Куулара, Станіслава Григор’єва, Ігоря Яковлєва та Євгена Козирєва.
Правозахисники вважають дії РФ системними:
“Це не “виключення”, а політика Росії щодо українських цивільних – довільні затримання, катування, тиск і примус”, – заявила Сокуренко.
Слідчі органи України вже відкрили понад 15 тисяч проваджень щодо незаконного утримання цивільних на окупованих територіях.