Підтримати нас

Родині, яка переселилася в межах рідного міста, вдалося стати на облік ВПО

30 квітня 2017 06:06
265
Поширити:

Окрім переселенців, які тікаючи від наслідків конфлікту, вимушено покинули рідні міста та села, в Україні є люди, які переселилися в межах рідного населеного пункту.

Наприклад, у будівлю потрапив снаряд і там стало неможливо жити, тож переїхали до родичів чи друзів. Правозахисники називають цю категорію людей, що постраждали від конфлікту, – «переміщенці», повідомляє Право на захист.

Під час щотижневої виїзної правової сесії у м. Красногорівка Мар’їнського району Донецької області, співробітники БФ «Право на захист» познайомилися із родиною, чий будинок було сильно пошкоджено внаслідок обстрілу, тож ця родина була вимушена переїхати до орендованої квартири у тому ж населеному пункті. Там вони проживають вже 2 роки. Весь цей час вони не могли стати на облік ВПО та отримати належні виплати.

Голова сім’ї має інвалідність 3 групи, йому важко навіть стояти, опираючись на милиці. Сам він припускає, що його фізичний стан відповідає 2 групі інвалідності, але щоб підтвердити це, чоловік має пройти переогляд МСЕК в іншому місті. Туди добиратися дуже важко і, крім того, на дорогу потрібно витратити гроші, яких у родині не так багато.

Дружина та донька – офіційно працевлаштовані, тож якщо б усі члени родини стали на облік ВПО та оформили адресну допомогу, то щомісяця отримували би 2131 гривню. Але наразі УСЗН у Донецькій та Луганській області майже завжди відмовляють «переміщенцям» у взятті на облік ВПО.

Правова довідка:

Згідно ст.1Закону України «Про забезпечення прав і свобод  внутрішньо переміщених осіб», внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Згідно з керівними принципами УВКБ ООНз питання про переміщення осіб усередині країни, особи, переміщені всередині країни, визначаються як люди або групи людей, які були змушені рятуватися втечею або покинути свої будинки або місця проживання, через або для того, щоб уникнути наслідків збройного конфлікту, ситуації загального насильства, порушень прав людини або стихійних лих/техногенних катастроф, і які не перетнули міжнародно-визнаний державний кордон країни.

Знаючи про численні невдалі спроби інших жителів Красногорівки, ці люди вже не вірили, що зможуть реалізувати своє право та стати на облік ВПО. Але після спілкування зі співробітниками БФ «Право на захист» вони вирішили боротися за свої права. Для цього вони прибули до УСЗН Мар’їнського району у м. Курахово.

Юрист БФ «Право на захист» Руслан Беретелі супроводжував родину та вів роз’яснювальну роботу із працівниками УСЗН протягом більш ніж 5 годин.

Спочатку відвідувачі УСЗН відмовлялися пропустити родину без черги, сумніваючись в інвалідності голови сім’ї, хоча пересуватися йому допомагали донька, дружина та юрист, а сам він ледве міг стояти на ногах. Потім люди у черзі погодились пропустити тільки чоловіка, але згодом зголосилися пропустити усіх трьох. Тим не менш, спеціаліст УСЗН усно відмовила їм у взятті на облік ВПО, а начальник УСЗН прийняла заяву, але також відмовила у взятті на облік, при цьому відмовляючи і у видачі і письмової відмови.

«Це унеможливлює оскарження незаконного рішення у суді та категорично суперечить приписам п.8 Постанови КМУ № 509 в якій йдеться про те, що рішення про відмову у видачі довідки з обов’язковим зазначенням підстав для відмови, підписане керівником уповноваженого органу, видається заявнику в день подання заяви про взяття на облік, а у випадку, передбаченому абзацом другим пункту 4 цього Порядку, – не пізніше ніж через 15 робочих днів після її подання», – наголосив Руслан Беретелі.

Після тривалих роз’яснень положень законодавства України співробітники УСЗН прийняли рішення – взяти заявників на облік ВПО. Також Руслан Беретелі допоміг їм скласти заяви на призначення адресної допомоги.

Взяття на облік ВПО родини, яка вимушено переселилася в межах одного населеного пункту, це – прецедент, який має слугувати прикладом для інших «переміщенців», які зневірилися у такій можливості. БФ «Право на захист» закликає переселенців та осіб, які постраждали від конфлікту на Сході, звертатися по безоплатну правову допомогу до юристів та боротися за свої права.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів