У четвер, 11 липня, Верховна Рада прийняла новий виборчий кодекс з системою відкритих списків, скасувавши мажоритарну систему.
За відповідний законопроект № 3112−1 проголосували 230 народних депутатів на пленарному засіданні парламенту.
Нардепи затвердили пакет правок, які раніше були відхилені, а також проект Виборчого кодексу в другому читанні і в цілому.
Новий виборчий кодекс за відкритими списками набуде чинності з 1 грудня 2023 року, тобто вже на наступних чергових парламентських і президентських виборах.
Кодекс передбачає, що в Україні буде 27 виборчих округів, які в загалом збігаються з областями України, кримський округ приєднають до херсонського, Київ буде розділений на 2 округи і окремий буде в місті Дніпро.
Кожна партія буде висувати два типи списків — єдиний список кандидатів в загальнодержавному виборчому окрузі та списки кандидатів у відповідних виборчих регіонах, з яких буде формуватися єдиний список кандидатів.
У виборчих регіонах виборці будуть голосувати за відповідні регіональні списки, а не єдиний список кандидатів.
Також виборець може проголосувати за окремого кандидата, включеного до списку, за який він голосує.
Після визначення партій, що подолали бар'єр, ЦВК буде визначати виборчу квоту — кількість голосів, необхідну для отримання одного мандата.
Після цього ЦВК буде визначати кількість мандатів, які буде отримувати кожен регіональний список партії.
Для цього кількість поданих за нього голосів у виборчому регіоні ділиться на виборчу квоту і отримане число округляється до цілого числа.
Ці мандати будуть отримувати кандидати від партії у виборчому регіоні, які отримали на свою підтримку найбільшу кількість голосів виборців.
Нерозподілені в округах місця будуть розподілятися між партіями зі списком кандидатів партій в загальнодержавному виборчому окрузі, який буде сформований за підсумками голосування.