Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!

Понад 15 тисяч українців утримують незаконно: як діяти родинам полонених в окупації

Поширити:
05 липня 2025 14:15
174
руки в наручниках
Фото: Pexel

Родичі цивільних, яких викрали або незаконно утримують на окупованих територіях, можуть і повинні звертатися до правозахисників.

Про це в ефірі “Вгору” заявила керівниця відділу документування воєнних злочинів ZMINA Єлизавета Сокуренко.

За її словами, перші кроки для родин — це подання заяви до поліції, звернення до Служби безпеки України та ознайомлення з детальною інструкцією на сайті Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими.

“На сайті є детальні інструкції з контактами, куди вам потрібно звернутися”, — зазначила вона.

Втім, рішення про звернення слід ухвалювати індивідуально, з огляду на безпекову ситуацію.

“Я не думаю, що можу стверджувати або дати оцінку, наскільки це безпечно загалом, бо в кожній конкретній ситуації людині потрібно ухвалювати рішення, розуміючи контекст”, — сказала Сокуренко.

Вона пояснила, що звернення до правозахисників може становити ризики.

“Треба розуміти, наскільки “зацікавлені” ними російські спецслужби й чи перебувають родичі в їхньому полі зору”, — додала експертка.

Російські силовики активно перевіряють електронні пристрої та моніторять інтернет, тому важливо зважити кожен крок.

Попри ці виклики, Сокуренко радить звертатися до правозахисників, бо це може стати першим кроком на довгому й складному шляху звільнення близької людини.

Водночас, як наголосила експертка, наразі не існує єдиного механізму повернення цивільних з полону. Частину з них вдається звільнити під час обмінів, проте це одиничні випадки.

Деякі з визволених повертаються на окуповані території або до Росії, звідки їм доводиться самотужки вибиратися, що теж супроводжується труднощами.

Сокуренко наголосила на необхідності тиску міжнародної спільноти на Росію:

“Потрібно активніше залучати міжнародних партнерів, аби вони чинили тиск на Російську Федерацію щодо звільнення цивільних”.

Вона також повідомила, що наразі понад 15 тисяч цивільних українців перебувають в незаконному утриманні, але ця цифра не є остаточною.

Росія, за словами Сокуренко, не визнає цих людей полоненими, видає їм паспорти та засуджує за власними законами. 

Міжнародне гуманітарне право не діє на Російську Федерацію, вважає експертка, тому світова спільнота має шукати нові механізми його застосування. Водночас притягнення Росії до відповідальності — довгий і складний процес.

“Ми бачимо, що діє незалежне розслідування ООН, яке вже бачить ознаки того, що катування і незаконні затримання можуть бути злочином проти людяності»”, — зазначила Сокуренко.

  • За даними правозахисників, найбільше місцевих жителів представники РФ викрали на окупованих територіях Херсонської та Запорізької областей, й перемістили їх до захопленого Криму. Там їх утримують без зв’язку із зовнішнім світом у слідчих ізоляторах.
  • За даними Херсонської обласної прокуратури, російські військові незаконно утримують 895 цивільних жителів, захоплених у Херсонській області. Найпоширенішими мотивами незаконного затримання були проукраїнська позиція та підтримка ЗСУ.
  • У Херсонській області документатори та документаторки МІПЛ ідентифікували щонайменше 526 викрадених цивільних. З них 204 в Херсоні.
Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів