Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Польська премія “За людську гідність” для Олега Сенцова

Поширити:
25 жовтня 2018 08:00
256

23 жовтня міністр закордонних справ Польщі Яцек Чапутовіч нагородив Олега Сенцова престижною по міркам Польщі премією Pro Dignitate Humana (“За людську гідність”). Ця відзнака заснована в 2011 році тодішнім очільником МЗС Польщі Радославом Сікорським і з тих пір присуджується щорічно в рамках святкування Міжнародного дня прав людини.

В рішенні польського уряду про заснування відзнаки міністра закордонних справ йдеться, що лауреатами премії стають особи або неурядові організації, які піддавались переслідуванням та репресіям, і які відстоюють безкомпромісну позицію в питаннях захисту прав особистості і людської гідності. Премія передбачає матеріальну винагороду — 100 000 злотих (745 тисяч гривень).

Першим лауреатом премії Pro Dignitate Humana 2011 року став білоруський правозахисник і дисидент Алесь Бєляцький — який за кілька місяців до вручення отримав 4,5 роки за ґратами нібито за ухилення від сплати податків. Вирок правозахисникові засудили країни Європи і США, а Парламентська асамблея номінувала його на премію “За свободу думки” імені Сахарова, проте переможцем він не став. Білоруський суд так і не скасував свій вердикт, а Бєляцький вийшов на волю достроково в 2014 році.

Олег Сенцов — не перший з лауреатів премії Pro Dignitate Humana, який відчув на собі дію карального апарату Росії, але перший серед них іноземець. До Сенцова відзнаку польського МЗС за боротьбу за права людини в Росії отримували тричі: в 2012, 2015 та 2016 роках. В 2012-му відзнаку Pro Dignitate Humana - Міжнародне історико-просвітницьке та правозахисне товариство “Меморіал” за свою роботу з документами часів сталінських репресій та захисту прав людини в Росії.

В 2015 році премію знову було присуджено «за Росію» — її лауреатом стала засновниця Московської Гельсінської групи Людмила Алєксєєва, яка через свою правозахисну діяльність за радянського періоду вимушена була емігрувати до США. Людмила Алєксєєва, зокрема, в 2003 році різко засудила бойові дії в Іраці, а в 2014-му підписала заяву з вимогою вивести з України російські війська і припинити пропагандистську, матеріальну та військову підтримку сепаратистам на Південному Сході України. А в 2016 році за боротьбу на права неурядових організацій в Росії премію Pro Dignitate Humana отримала організація “Громадянська допомога” (“Гражданское содействие”. - рос.) за підтримку “іноземних агентів” - біженців з Чечні, Афганістану, Сирії та країн Африки до Росії.

В 2014 році премію отримала пакистанська правозахисниця Асма Джахангір, яка боролась за права жінок, дітей, релігійних меншин, журналістів та багатьох інших. А правозахисна діяльність в умовах країнах Сходу є в кілька разів важчою справою, аніж боротьба за права людей в тій-таки Європі.

Тепер, в 2018-му — лауреатом став Олег Сенцов. Разом з тим, премію від польського міністра закордонних справ він отримав не тільки за мужність, проявлену при 145-денному голодуванні, а й за вимогу звільнити не лише себе, а усіх українських політв’язнів Кремля. В цьому і є безкомпромісна позиція Олега Сенцова в питаннях захисту прав і свобод людини.

Хоча премія Pro Dignitate Humana, може, відзнака польського МЗС не настільки престижна, як премія імені Сахарова, і точно нижче рангом за Нобелівську премію миру — це ролі не грає. Адже її присудження нашому Олегу Сенцову і, сподіваємось, ще й премія імені Сахарова – йому ж - це більш ніж промовистий доказ того, що боротьба усього демократичного світу з “путінізмом” - триває.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів