На окупованій частині Херсонщини Росія продовжує викрадати місцевих жителів. Точних даних про масштаби викрадень немає через обмежений доступ до окупованої території. Проте правозахисники орієнтуються на відкриті джерела та повідомлення від постраждалих і родичів.
Про це в ефірі "Вгору" розповіла керівниця відділу документування воєнних злочинів правозахисного центру ZMINA Єлизавета Сокуренко.
“Понад пів тисячі людей були незаконно позбавлені особистої свободи Росією. Частина з них була звільнена, але досі в незаконному утриманні перебуває близько 206 людей”, - зазначила вона.
Сокуренко підкреслила, що головною причиною викрадень є проукраїнська позиція цивільних. До незаконного утримання можуть потрапити будь-які місцеві жителі — активісти, родичі військових, колишні учасники АТО, місцеві посадовці або просто ті, хто відмовився брати російські паспорти.
“У 2024 році на Херсонщині родину переслідували через відмову від російського громадянства. До них шість разів приходили з обшуками, чинили психологічний тиск, а зрештою — вигнали з дому”, — розповіла документаторка.
Вона зазначила, що динаміка затримань змінилася: у 2022 році були масові викрадення, нині їх менше, але це пов’язано з тим, що Росія вже налагодила власну систему незаконних правоохоронних органів, фільтраційних заходів і контролю на окупованих територіях.
Правозахисниця також пояснила, що робити родинам, якщо їхніх близьких викрали. Передусім слід звертатися до українських структур:
“Потрібно подати заяву в Національну поліцію, звернутися до Об’єднаного центру СБУ та до Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими. Він також займається цивільними, які перебувають у полоні”.
Звернення до незаконних правоохоронців на окупованій території, за її словами, результатів не дає: інформацію не надають, а в деяких випадках людей змушують записувати спростувальні відео, щоб приховати факт зникнення.