На початку повномасштабного вторгнення РФ, 26 березні 2022 року Руслан Айвазов і Хідір Біналієв вирушили із Києва до тоді окупованої Херсонщини. Зв’язок із ними обірвався того ж ранку. Після деокупації правобережжя, у 2023 році тіло Руслана знайшли у полі. Доля Хідіра досі невідома.
Про це повідомили в Медійній ініціативі за права людини.
Обидва чоловіки з Херсонщини. 26 березня 2022 року вони разом вирушили з Києва додому. Руслан — у Білозерську громаду, Хідір — у Чаплинську. На той час Херсонщина вже перебувала під окупацією військ РФ, утім пересування цивільних було можливим. Востаннє Хідір зателефонував родичам із Миколаєва.
“Він сказав, що вони вийняли машину й вирушають додому”, — каже Улмасой Кабілова, племінниця Хідіра.
Зазначається, що того дня, тим самим маршрутом за годину рушили Рашид і Гасан Дешадзе. Зі слів братів дорогою їх зупиняли чеченці у військовій формі. Погрожували, перевіряли телефони й документи.
Чи зупиняли так само Руслана та Хідіра, невідомо. Вони зникли між Миколаєвом і Херсоном. Обставини та конкретне місце викрадення залишаються невідомими.
“Як розповідають, разом із ними був таксист, який також зник. Пізніше знайшли його автомобіль — обстріляний. Ми припускаємо, що між Миколаєвом і Херсоном були обстріли. За словами очевидців, які проїжджали повз, вони бачили обстріляне таксі, але поруч нікого не було. Згодом нам казали інше: начебто їх бачили в росіян, де змусили рити окопи”, — розповіла Улмасой Кабілова.
Якийсь час із їх телефонів надходили прохання поповнити рахунок, та ніхто не відповів. За кілька тижнів родина Руслана подала в розшук.
Навесні 2023 року трактор у полі на Херсонщині зачепив шматок одягу. Посеред поля поблизу Білозерської громади техніка випадково натрапила на рештки. У могилі лежали два тіла з кульовими пораненнями в голову. Одного з загиблих вдалося ідентифікувати — Руслан Айвазов. Ідентифікувати друге тіло не вдалося. ДНК-збігу з Хідіром немає, тож його родина продовжує пошуки. Понад два роки його родина намагається знайти слід: зверталися в поліцію, СБУ, Червоний Хрест, турецьке консульство. Також передавали документи, ДНК-зразки, заяви, але наразі це все не дало результату. Єдина зачіпка — сумнівне повідомлення у Фейсбуку.
“З Донецького СІЗО писали, що його там утримують, але за інформацію просили дуже велику суму грошей”, — каже Улмасой.