26 січня пройшло засідання робочої групи з розгляду питань, пов’язаних зі створенням регіонального ландшафтного парку «Гілея».
Під час зустрічі було обгрунтовано доцільність створення РЛП «Гілея».
«Спільно з Херсонською обласною радою ми працюємо над тим, щоб зберегти наші ліси. На Херсонщині вони не ресурсні, а виконують захисну функцію: створюють бар’єр і затримують рух пісків. Тому питання охорони лісів для всіх нас стоїть на першому місці», – зазначив очільник області Андрій Гордєєв.
Регіональний ландшафтний парк «Гілея» планується створити на нижньодніпровських аренах: Козачелагерській, Олешківській, Чалбаській, Збур’ївській, Івано-Рибальчанській та Кінбурській косі. Його загальна площа становитиме 88 249,44 га. Основу парку будуть складати п’ять відокремлених ділянок: Західна (в основі Кінбурської коси та на Іванівській арені), Збур’ївська ( на Збур’ївській арені), Чалбаська (на Чалбаській арені) та Корсунська (на Козачелагерній арені).
На цій території збереглися типові та рідкісні рослинні ценози з раритетними та реліктовими видами рослин, грибів, лишайників і тварин, що включені до Червоної книги України, Європейського Червоного списку, Світової Червоної книги МСОП та Червоного списку Херсонської області.
Фауністичний комплекс запроектованого РЛП «Гілея» характеризуються високим рівнем біологічної розмаїтості та має важливе державне й міжнародне природоохоронне значення.
«Ми хочемо створити таку систему, яка б забезпечила захист цих лісів, тому одним із оптимальних варіантів, на нашу думку, є створення РЛП «Гілея». У нас є розуміння з приводу цього проекту з Прем’єр-міністром України, з Урядом і з центральним органом Лісового господарства», – зауважив Андрій Гордєєв.
Створення на Нижньодніпровських пісках РЛП «Гілея» дозволить:
«Наша задача – на березневу сесію обласної ради винести цей проект на затвердження, щоб він якомога швидше стартував. Ми плануємо забезпечити камерами відеоспостереження, безпілотниками, щоб контролювати онлайн і оперативно реагувати на порушників», – прокоментував голова облдержадміністрації.
Крім того, Андрій Анатолійович розповів, що у цього проекту буде подвійне підпорядкування: з однієї сторони – Херсонська обласна рада та депутатський корпус, який буде призначати керівника; з іншої сторони – Херсонська обласна державна адміністрація та Департамент екології та природних ресурсів, який буде безпосередньо займатися збереженням і залісненням цього парку.
«Унікальність херсонських лісів полягає в тому, що саме вони (в такому обсязі) є єдиними рукотворними на території Україні. Вони були висаджені у 60-х роках минулого століття. На жаль, на сьогоднішні є проблема знищення лісових масивів. Такий об’єкт як РЛП «Гілея» дозволить посилити контроль над вирубкою лісів», – про це розповів директор Департаменту екології та природних ресурсів Юрій Попутько.
Довідково:
Землі, на яких буде створений регіональний ландшафтний парк «Гілея», відносяться до Голопристанського (40425,7 га) та Олешківського (45550,56 га) районів та Новокаховської міської ради (2273,18 га) Херсонської області. Регіональний ландшафтний парк запроектовано лише на землях державної власності – землях лісового фонду. До новоствореного парку не будуть включені землі сільськогосподарського призначення, землі запасу, землі в межах населених пунктів та приватні ділянки.