Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

На дні Каховського водосховища зростає унікальний ліс: які екосистеми зароджуються після руйнування дамби

Поширити:
07 квітня 2025 09:00
326
Яків Дідух під час експедицій на Каховське водосховище
Яків Дідух під час експедицій на Каховське водосховище. Фото: svit.kpi.ua

Після знищення Каховського водосховища внаслідок підриву дамби російськими військами, природа почала стрімко відновлюватися. За словами академіка НАН України, еколога та геоботаніка Якова Дідуха, на місці колишнього водосховища з'явилися перші ознаки унікального лісу.

Про це він розповів у інтерв’ю РБК-Україна.

Одразу після осушення території у червні 2023 року, природним чином почала проростати верба. Це стало можливим завдяки тому, що підрив дамби стався в сезон, коли верба давала насіння – воно масово проросло на родючих мулах дна. Вже восени 2023 року дерева досягали 2 метрів, а на одному квадратному метрі зростало до 25 пагонів. За рік, восени 2024-го, висота дерев сягала 5 метрів.

"Вербові ліси ростуть дуже швидко, і уже зможуть сформуватись через 20 років”, прогнозує Яків Дідух.

Ці ліси мають велике екологічне значення. За даними зоологів, у таких лісах мешкає до 60 видів птахів – це найбільший показник для одного типу лісу в Європі. Крім того, там може жити до 450 видів комах, серед яких є дуже рідкісні.

Якщо цей процес не буде штучно зупинено, наприклад, через спробу відновити водосховище, територія може перетворитися на найбільший у Європі вербовий лісовий масив. Водночас учені вже фіксують появу адвентивних (чужорідних) видів, що може змінити склад екосистеми, розповідає науковець.

За словами Дідуха, наразі екологи намагаються зберегти й відновити історичний природний комплекс Великий Луг, який колись був затоплений водами Каховського водосховища. Однак ландшафт і рослинність вже не будуть такими, як раніше – еволюція йде своїм шляхом.

Він також наголосив, що будь-яка спроба повторного затоплення цієї території призведе до знищення новостворених екосистем і значних екологічних втрат.

  • Військові РФ підірвали Каховську ГЕС 6 червня 2023 року. Через це було затоплено 600 км² території Херсонщини. У населених пунктах, розташованих вище греблі Каховської ГЕС, виникла проблема з питною водою.
  • ООН оцінювало, що Україна зазнала збитків на суму майже $14 мільярдів через руйнування греблі Каховської ГЕС.
  • Через підрив Каховської ГЕС промислові об’єкти в Херсоні потенційно зазнали втрат та збитків на понад 100 мільйонів євро.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://vgoru.org/support-us

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів