Новини про те, що мобільні оператори готуються до запуску нового сервісу Mobile ID, з`явилися ще рік тому. Але 2018 року проводилися здебільшого тестові роботи та запуски, а ось вже зараз є резон говорити про повномасштабне функціонування сервісу Mobile ID в Україні.
Сайт "Сегодня" розповідає, які мобільні оператори вже запустили послугу, а хто тільки готується, як працюватиме сервіс і для чого він потрібен.
Що таке Mobile ID
Mobile ID – це послуга операторів мобільного зв'язку, яка дозволяє здійснювати електронну ідентифікацію особистості для отримання різних електронних послуг.
Електронний цифровий підпис абонента записується на SIM-карту нового покоління. А оформлення відбувається на підставі документів громадянина: ідентифікаційного коду та паспорта. За фактом, абоненту потрібно просто замінити свою SIM-карту на карту нового покоління, в якій і будуть записані всі його дані і електронний цифровий підпис.
Плюс Mobile ID в тому, що ключ, який знаходиться на SIM-карті, не можна видалити або ж скопіювати на інший носій. Він також захищений двома паролями, тобто першим пін-кодом користувач розблокує SIM-карту, а другим – особистий ключ, тому при втраті телефону зловмисник не зможе скористатися електронним підписом абонента. Але якщо така ситуація все ж станеться, карту краще заблокувати, щоб повністю себе убезпечити. Мобільні оператори пояснювали, що SIM-карта збереже попередній номер абонента і матиме підвищений ступінь захисту
Mobile ID дозволить здійснювати електронну ідентифікацію особистості для отримання різних електронних послуг. Так, цим сервісом можна користуватися для бізнесу, шопінгу, оформлення довідок тощо. Чим активніше відбуватиметься в Україні автоматизація різних процесів (від отримання електронних лікарняних до оформлення паспортів), тим більший спектр послуг стане доступним для тих, хто підключить Mobile ID.
"Абоненти з Mobile ID зможуть за допомогою мобільного телефону віддалено користуватися державними послугами, наприклад, оформити онлайн свідоцтво про народження дитини, отримати необхідні довідки з ЖЕКу, здати звітність до податкової, а також користуватися комерційними сервісами і підписувати важливі документи", – розповідали в коментарі "Сегодня" представники одного мобільного оператора.
Першим мобільним оператором, який почав тестувати послугу, став "Київстар", але про повноцінний запуск компанія оголосила тільки наприкінці грудня 2018 року.
"Київстар" запустив в комерційну експлуатацію інструмент цифрового підпису Mobile ID в Києві, Дніпрі, Івано-Франківську, Одесі, Харкові, Херсоні, Вінниці, Хмельницькому, Львові, Житомирі та Черкасах. Всього в цих містах відкрито 22 точки видачі SIM-карт Mobile ID і сертифікатів від АЦСК (акредитованого центру сертифікації ключів) органів юстиції.
Директор з розвитку бізнесу на корпоративному ринку Київстар Євген Кражан на одній з прес-конференцій розповідав, що 2019 року перелік міст, в яких можна підключити нову послугу, розширюватиметься.
"Зараз ми зосередили зусилля на підключенні обласних центрів. 2019 року ми відкриємо нові пункти. А далі рухатимемося до маленьких міст", – сказав Кражан.
У свою чергу, в компанії "Vodafone" зазначили, що вони запустили сервіс найпершими – ще в серпні 2018-го.
"Послуга Mobile ID діє по всій країні і доступна всім абонентам Vodafone, незалежно від того, де абонент її підключив або де проживає. Сьогодні фізично підключити послугу можна в Києві, Харкові, Одесі, Дніпрі, Львові. Потрібно подати заяву на підключення послуги Mobile ID з пакетом необхідних документів. Найближчим часом перелік міст, де можна буде оформити мобільний паспорт, збільшиться", – розповідають в прес-службі мобільного оператора.
У компанії "lifecell" нам пояснили, що наразі вони тестують сервіс, а запустять його вже найближчим часом.
"Ми запланували запуск Mobile ID по всій Україні для корпоративних клієнтів в першому кварталі 2019 року, наразі тестуємо послугу всередині компанії і з партнерами", – коментують плани в прес-службі.
Оформити підключення нової послуги простіше простого. На сайтах мобільні операторів можна знайти інформацію про те, за якими адресами і з якими документами потрібно прийти, щоб замінити карту і підключити Mobile ID. Так, оформлення займає всього 15 хвилин.
Абонентам треба буде взяти з собою:
Вартість послуги у операторів різниться. Так, в компанії "Київстар" розповіли, що видача нової SIM-карти буде безкоштовна, а ось вартість користування послугою Mobile ID на місяць коштуватиме 50 грн. Якщо ж у абонента тариф дорожче 225 грн на місяць, то послуга буде безкоштовною.
У компанії "Vodafone" зазначили, що вартість SIM-карти з встановленим ПО Mobile ID становитиме 100 грн, а абонплата на місяць буде всього 15 грн. Також за підключення послуги та оформлення сертифіката АЦСК з терміном дії 1 рік потрібно буде заплатити 150 грн.
Зазначимо, що згідно з законом №4685 "Про електронні довірчі послуги", який Рада ухвалила ще восени 2017 р., електронний цифровий підпис, який зберігатиметься на карті, доведеться оновлювати через два роки після реєстрації. Зробити це можна буде в режимі онлайн, просто залишивши запит і підписавши його за допомогою ще чинного Mobile ID.