Це дозволить фізичним та юридичним особам, а також державі Україна розпочати підготовку заяв для подання до Реєстру з метою їхнього документального обліку та здійснення оцінки можливої компенсації.
Про це повідомив народний депутат від фракції «Слуга Народу», голова ТСК ВР з питань захисту прав ВПО та інших осіб Павло Фролов.
Парламентар уточнив, що для фізичних осіб відкрито форми заяв стосовно отримання відшкодування за втрату майна, доходу або засобів до існування.
«Зокрема, це стосується втрати житла або місця проживання (не обмежуючись власниками майна), оплачуваної роботи або приватного підприємництва, доступу або контролю над нерухомим майном на тимчасово окупованих територіях», – розповів Фролов.
Також, додав він, фізичні особи можуть готувати заяви, пов’язані із серйозними тілесними ушкодженнями, сексуальним насильством, катуванням або приниженням гідності, позбавленням свободи, примусовою працею або службою, насильницьким переміщенням або депортацією дітей та дорослих, вимушеним внутрішнім переміщенням або за межі України.
«Заяви можна буде подати на порталі Дія після створення технічних умов для кожної категорії», – пояснив Павло Фролов.
Усі форми та правила подання заяв, нагадав парламентар, доступні англійською, французькою та українською мовами на офіційному сайті Реєстру.
Перший заступник голови-керівник виконавчого апарату Херсонської обласної ради і очільник обласної організації партії «Слуга Народу» Юрій Соболевський наголосив на важливості функціонування такого реєстру саме для жителів Херсонщини:
«Жителі Херсонщини зазнали не лише матеріальних втрат, але й величезних моральних травм від агресії росіян. Обшуки, переслідування, сексуальне насильство, знущання в катівнях, які проводили окупанти, стали болючою реальністю для багатьох наших людей. Робота реєстру дозволить не лише задокументувати ці злочини, а й стати першочерговим кроком на шляху до справедливості та компенсацій для постраждалих. Це питання відновлення гідності кожної жертви та всього нашого суспільства».