Торік на українських дорогах трапилося понад 168 тисяч ДТП, із яких близько 26 тисяч – з постраждалими. Загинула 3541 людина, зокрема 168 дітей, 1198 пішоходів та 235 велосипедистів.
Про це повідомив перший заступник начальника Департаменту патрульної поліції Олексій Білошицький у facebook.
Торік сталось 7641 ДТП, де загинули або травмувались пішоходи. Так, життя позбавились 1198 пішоходів, а травми отримали 6959 осіб.
Окрім того, було зафіксовано 4432 ДТП за участю дітей, у яких загинули 168 неповнолітніх, а травмувались 3957.
Також сталось 1768 аварій, де померли або травмувались велосипедисти. Загалом жертвами стали 235 осіб, травми отримали – 1610.
Відзначимо, що у порівнянні із минулим роком, загальна кількість ДТП зросла на майже 8 тисяч. У 2019 році їх трапилось 160 тисяч.
На думку Олексія Білошицького, традиційно основними причинами ДТП із загиблими/травмованими залишається перевищення швидкості, порушення правил маневрування, проїзду перехресть, пішохідних переходів та недотримання дистанції.
Однак до «традиційно основних причин» варто було б додати й інші, що дедалі виразніше виходять на перший план. У Херсоні, скажімо, - це розбиті дороги, де водії змушені небезпечно маневрувати, обминаючи ями і вибоїни. Це відсутність розмітки на міських і міжміських дорогах (у тім числі на пішохідних переходах). Це відсутність на шляхах контролю, що дозволяє певній категорії «крутих» кермувальників безкарно ігнорувати дорожні знаки, правила руху і все, що може бути порушено – використовувати «колгоспний ксенон», до мінімальної прозорості затінене вітрове скло та автівки, які вже давно час списати в брухт.
І наостанок. Гадаю, що всі автомобілісти хотіли б дізнатися, як змінилася статистика з обмеженням швидкості й зі встановленням камер її фіксації? Але про це начальник Департаменту патрульної поліції чомусь промовчав.