Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!

Компенсації за зруйноване житло: уряд затвердив механізм дистанційного обстеження на територіях активних бойових дій

Поширити:
07 липня 2025 18:46
441
будинок
Зруйнований будинок у Посад-Покровському. Фото Олександра Андрющенка / «Вгору»

Кабінет міністрів України 7 липня ухвалив Постанову, яка дозволяє комісіям дистанційно обстежувати зруйноване житло на територіях активних бойових дій.

Про це повідомило Міністерство розвитку громад та територій.

Зазначається, що дистанційне обстеження проводитимуть комісії, створені органами місцевої влади або обласними військовими адміністраціями.

Для обстеження житла комісії зможуть використовувати супутникові знімки, матеріали, отримані за допомогою зйомки з БПЛА та  фото і відео, зняті на мобільний телефон власником житла.

До знімків зроблених заявниками висуваються такі вимоги: 

  • фото має бути кольоровим, чітким і без дефектів; 
  • файл має містити дату та час зйомки, геолокацію;
  • має бути зафіксована земельна ділянка, на якій розташована зруйнована оселя;
  • загальний і ще мінімум 3 різні ракурси житла, які підтверджують факт знищення;
  • на знімках мають бути чітко зафіксовані зруйновані конструкції, зокрема несучі стіни, перекриття, дах;
  • світлини мають містити ідентифікаційні ознаки об'єкта: таблички з адресою, номери будинків, вивіски та інші орієнтири.

Також можна подавати додаткові підтвердження: акти ДСНС, поліції, свідчення очевидців.

"Якщо матеріалів достатньо, комісія складає акт дистанційного обстеження і вносить його до Реєстру пошкодженого та знищеного майна (РПЗМ). Це відкриває шлях до отримання житлового сертифіката – документа, що дозволяє придбати нове помешкання у більш безпечному регіоні», – зазначили у Міністерстві.

Спершу цей механізм діятиме в громадах, де тривають бойові дії. Потім, у разі успішного впровадження, його реалізують на інших територіях, зокрема окупованих.

  • Внаслідок воєнних дій понад 2,5 мільйона домогосподарств в Україні пошкоджено або зруйновано, станом на кінець 2024 року. Херсонщина – один з найбільш постраждалих регіонів: на правобережжі зруйновано понад 33 000 приватних та 1 500 багатоквартирних будинків. Такі цифри у червні 2025 року озвучив начальник обласної військової адміністрації Олександр Прокудін. Також він підкреслив, що деякі будівлі зазнавали пошкоджень неодноразово. Повторне пошкодження житла не позбавляє вас права на компенсацію, але вимагає повторної подачі заяви та верифікації – пояснила керівниця громадської приймальні Херсонського фонду Милосердя та здоров'я, юристка Олена Старюк. У червні 2025 року у міжнародному Реєстрі збитків з’явилася нова категорія заяв «Втрата доступу та контролю над нерухомим майном на тимчасово окупованих територіях». Подати цю заяву через портал "Дія" можуть власники та співвласники майна, яке залишилося в окупації. 
Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів