Уся берегова смуга Комишанського старостинського округу Херсонської громади всіяна сміттям, трупами тварин і масними плямами невідомого походження.
Берегова смуга старостату (селище міського типу Комишани, селища Зимівник (колишнє Куйбишеве), Благовіщенське та село Приозерне), яка потрапила в зону повені через теракт РФ на Каховській ГЕС, сягає понад 20 км.
Вода, хоч і поступово, вже відступає, але залишає після себе бруд, трупи, плісняву й небезпеку.
І в Приозерному, і в Зимівнику, і в Благовіщенському, в центрі старостату – усюди на березі плями від нафти чи щось схожого, – кажуть місцеві. Там, де вода вже відійшла, усе навколо, включаючи стіни домівок, теж забруднене. Дерева, кущі, що потрапили у воду, усі почорніли, “згоріли”. Повсюди мертві тварини, птахи, риба, навіть трупи людей, які прибило до берега. Ця вода – дуже небезпечна. Хто намагався голіруч когось чи щось врятувати, вкрилися дрібними прищами, гнійничками.
Що вода небезпечна, підтверджує й староста Комишанського округу Катерина Рогова. Крім того, що висока вода принесла бруд до берегової смуги з верхів'я, вона ще й затопила місцеві вигрібні ями, адже в населених пунктах старостату немає центральної каналізації.
Я вже звернулася до Держпродспоживслужби та ДСНС (державна служба з надзвичайних ситуацій), – каже Катерина. – Просила перевірити, що це за нафтопродукти і підібрати необхідні реагенти для знезараження. Щоби це можна було якось вимити, вичистити. Нам потрібні гумові чоботи, рукавички, тачки, дезінфектори й волонтери для очищення берега. Бо самотужки не впораємося. Бо уся берегова смуга – просто суцільний смітник. Запах стоїть такий, що неможливо дихати.
Волонтери вже привозять до селян помпи викачувати воду. Але після того вцілілі будівлі ще треба вимити, продезінфікувати, просушити й при цьому не наразитися на особисту небезпеку.
Тому також потрібні засоби, якими можна максимально швидко висушити приміщення від вологи, знезаразити та обробити від грибків.