Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Хто найбагатший в Україні. Рейтинг ТОП-100 Нового Времени

Vgoru
Автор
Поширити:
25 жовтня 2018 12:26
593

Журнал Новое Время спільно з інвесткомпанією Dragon Capital презентував щорічний рейтинг 100 найбагатших українців. Ця сотня багатіє в 12 разів швидше, ніж зростає ВВП країни. До того ж темп приросту їхніх статків за останній рік лише збільшився.

В Україні існують дві реальності. В одній з них ВВП зростає черепашачими темпами, а за черговий транш МВФ, здатний утримати національну економіку від колапсу, йдуть складні переговори. В іншій реальності 100 найбагатших українців збільшили швидкість, з якою приростають їхні сумарні статки, – з торішніх +33% до нинішніх 43%. Тепер сотня найбагатших співвітчизників сконцентрувала в своїх руках $37,5 млрд.

Іншими словами, всього лише 100 українців здатні одним махом погасити половину всього держборгу країни.

Стати вітчизняним мільярдерам і мультимільйонерам ще багатшими допомогла сприятлива ситуація на світових сировинних біржах, що відображає зростання споживання металургійної і залізорудної продукції. Сировина – це українське все: одразу семеро осіб з числа тих десяти, які посіли перші місця в рейтингу Топ-100, контролюють активи, що виробляють продукцію з низькою доданою вартістю.

Краще за інших скористався ринковою кон'юнктурою Рінат Ахметов – беззмінний №1 рейтингу найбагатших співвітчизників. Завдяки зростанню попиту на метали його статки зросли одразу на 76%. А якщо говорити в абсолютних цифрах, то власник СКМ за рік став багатшим на $5,3 млрд.

Істотно додали в розмірах своїх статків і члени приватівського тріо – Ігор Коломойський, Геннадій Боголюбов і Олексій Мартинов. Наприкінці 2016 року ці фірми втратили свій найбільш публічний актив – націоналізований Приватбанк. Але завдяки своєму великому феросплавному бізнесу зуміли відновити свої позиції.

Виграли й ті учасники Топ-100, хто має нафтогазові активи, адже ціни на енергоносії в світі також пішли на зростання. Серед них виділяється Микола Злочевський, колишній глава Мінприроди часів Віктора Януковича, який на цій посаді контролював якраз українські надра. Тепер цей соратник президента-втікача володіє найбільшою приватною нафтогазовою компанією країни – Burisma. Та ще й придбав у іншого колишнього – Юрія Іванющенка, земляка і друга Януковича, – кілька газовидобувних компаній. Так Злочевський перетворився на бізнесмена, який все ближче підбирається до першої десятки рейтингу. У 2017-му він був на 14-му місці зі статком $535 млн. Тепер він виявився 11-м, а його фінансова вага дорівнює вже $636 млн.

Такі різні новачки

Цього року до рейтингу Топ-100 найбагатших потрапило семеро нових фігурантів.

Найзаможніший з них – Володимир Галантерник, людина, яку називають неформальним господарем Одеси.

Цей вкрай непублічний бізнесмен живе у Великобританії, але через ланцюжок різних фірм контролює низку найбільш ласих активів рідного приморського міста. Так, за даними одеських активістів, Галантернику підвладний знаменитий ринок Привоз, а також зона відпочинку Аркадія-Сіті і низка будівельних компаній.

Завдяки розслідуванню НВ, присвяченому діяльності "тата" Одеси, аналітики Dragon Capital вперше змогли оцінити статки Галантерника. І новачок одразу ж видерся на 30-те місце рейтингу з $155 млн.

НВ цьогоріч також розслідував питання про те, хто контролює комерційну нерухомість київського Хрещатика, львівської площі Ринок і одеської Дерибасівської. Ця робота принесла свої плоди – до рейтингу найбагатших співвітчизників вперше потрапили сім'я Габовичів і брати Супруненки.

Основні активи цих фінансово-родинних структур – нерухомість у центрі Києва, яку розшукав НВ. У підсумку аналітики Dragon Capital оцінили їхні статки в $49 млн (Габовичі) і $48 млн (Супруненки). Це дало змогу Габовичам опинитися на 94-му місці у списку 100 найбагатших, а братам Супруненкам – на 97-му.

До рейтингу вперше потрапили і два столичних забудовники – Максим Микитась і Володимир Зубик. Перший – як співвласник компанії Укрбуд, другий – компанії Інтергал-буд. Обидві фірми входять до число лідерів столичного ринку: за даними агентства ЛУН, дітище Микитася з початку 2017-го до середини вересня 2018-го здало майже 3 тис. квартир у Києві, а компанія Зубика – трохи більше 2 тис. Загалом у столиці і області за цей період ввели в експлуатацію 36 тис. квартир.

Ще одна пара новачків Топ-100 – В'ячеслав Климов і Володимир Поперешнюк – фігурантами розслідувань НВ не ставала. Хоча редакція писала про злет їхнього бізнесу – компанії Нова пошта, найбільшого приватного поштового оператора в країні. Бізнесмени, капітали кожного з яких Dragon Capital оцінив у $102 млн, створили своє підприємство з нуля і без участі у приватизаційних конкурсах, чим відрізняються від переважної більшості учасників рейтингу найбагатших.

Все на позитиві

Нинішні фігуранти списку НВ можуть з упевненістю дивитися в завтрашній день: аналітики пророкують подальше збільшення їхніх статків. Світова економіка зростає, споживаючи дедалі більше сировини, зокрема і милих серцю і гаманцю українських мільярдерів металів. Зростатиме вгору і ціна на нафту в очікуванні санкцій, спрямованих проти Ірану, і можливої ​​торгової війни між США і Китаєм.

Крім того, світ все ширше відкриває свої двері для української продукції, позбавляючись від різних загороджувальних заходів.

Тут особливо відзначилися США, де зараз почали переглядати антидемпінгові заходи, спрямовані проти українських феросплавів. Їх ввели ще в 1994 році, але тепер можуть скасувати. Від цього виграє тріо Коломойський – Боголюбов – Мартинов, а також Віктор Пінчук, власник компанії Інтерпайп, який володіє Нікопольським феросплавним заводом.

Трохи допоможе вітчизняним супербагатіям і рідна країна – за прогнозами, її економіка продовжить показувати зростання. У Нацбанку вважають, що вже за підсумками цього року ВВП країни збільшиться на 3,4%, а за 2019-й цей показник покаже ще +2,4%. Це природним чином відобразиться і на статках найбагатших українців. "Тому що вони і є українська економіка", – резюмує Андрій Беспятов, керуючий директор Dragon Capital.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів