Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Катування російськими військами українців можна вважати підтвердженням геноциду

Поширити:
02 квітня 2025 15:06
255
Розслідування воєнних злочинів. Ірпінь
Усі фото: Бабель

Організація “Яхад-Ін Унум”, яка документує воєнні злочини скоєні російськими військами в Україні, 1 квітня 2025 року у Німеччині представила свій звіт. Один з його ключових висновків — тортури над цивільними українцями є частиною геноциду українського народу.

Про це президент організації Патрік Дебуа та німецький адвокат Андрій Уманський розповіли в інтерв’ю “Бабель”.

«Яхад-Ін Унум» з березня 2022 року документує російські воєнні злочини та злочини проти людяності. Члени організації провели кілька сотень інтервʼю з жертвами й свідками — ці матеріали використовують у міждержавних позовах проти Росії в Європейському суді та Федеральна прокуратура Німеччини у кримінальному розслідуванні злочинів військових РФ.

Презедент організації Патрік Дебуа розповів, що він працює в Україні вже 20 років — розслідує злочини, скоєні німцями під час Другої світової війни. 

“Я знаю майже всі села від Львова до Криму чи Харкова, у мене була команда розслідувачів з України. І коли Путін напав на Україну, один з українських колег сказав мені: “Патріку, ти приїдеш досліджувати наші братські могили?”. Я не міг сказати “ні”, — поділився він.

За його словами, спочатку команда досліджувала злочини широко, без конкретики. Потім розслідувачі потрапили у звільнений Херсон. Вони були у катівнях, де російські військові катували місцевих жителів. Та брали інтервʼю у постраждалих, які опинились на звільнених територіях.

“Ми не єдині документували свідчення жертв катувань, але єдині намагались зрозуміти, якої мети хотіли досягнути росіяни. Ми дійшли висновку, що насильством і шантажем вони хотіли примусити українців зректися своєї ідентичності”, — зазначив Андрій Уманський.

Та додав, що катування відбувались за одними й тими ж схемами з дотриманням певної стратегії. ЇЇ розслідувачі планують вивчати.

“Коли росіяни приходили в якесь село, вони заарештовували велику кількість освічених людей, верхівку суспільства — це могли бути вчителі, журналісти, голови громад — і саме їх намагались перетворити на адептів руського міру. Так само вони вивозили українських дітей до Росії, віддавали на всиновлення, змінювали громадянство, щоб зробити з них росіян і знищити українську ідентичність”,  навів приклади Патрік Дебуа.

Андрій уманський розповів, що  згідно зі статтею ІІ (b) Конвенції про запобігання злочину геноциду [та покарання за нього] від 1948 року, однією з ознак геноциду є «заподіяння серйозних тілесних ушкоджень або психічного розладу членам такої групи». 

“Тобто тортури, допити, постійний психологічний тиск, погрози — це все підпадає під цю статтю і під дії, спрямовані на знищення національної групи”, — пояснив він.

Він зазначив, що під час опитування постраждалих просили максимально детально описати людей, які їх катували.

За його словами, співробітники ФСБ діяли дуже обережно — приховували обличчя, не зверталися один до одного на ім’я чи за позивними. Однак, завдяки журналістам із Kyiv Independent, вдалося ідентифікувати деяких злочинці і потерпілі їх впізнали.

  • Після лютого 2022 року громадська організація “Захист в’язнів України” задокументувала 152 випадки катувань та інших форм жорстокого поводження з українськими ув’язненими. Найбільше у Херсонській області – 84 випадки.
  • Українські суди з 1 січня по 23 грудня 2024 року винесли 41 вирок за статтею 438 Кримінального кодексу України (порушення законів і звичаїв війни). 

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://vgoru.org/support-us

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів