Президент України Володимир Зеленський відреагував на пропозицію спецпредставника США Кіта Келлога про створення демілітаризованої зони в 30 кілометрів. Водночас він зазначив, що офіційно Україні ніхто цього не пропонував.
Про це Зеленський сказав під час пресконференції за підсумками саміту "Коаліції охочих", передає кореспондент Радіо Свобода.
“Я вважаю, що на сьогодні ця ідея не дуже жива. Тому що це залежить від формату моніторингу. Питання демілітаризованої зони в обидва боки по 15 кілометрів. А чому 15? І з якої лінії ми будемо рахувати? Навіть, якщо ви будете говорити про 15 кілометрів, що ми будемо робити з містом Херсон? У Херсоні не буде наших військ - у нас не буде Херсона. Тому що ми знаємо досвід з 2014 року, у момент коли було припинення вогню руські постійно рили і йшли. Вони рили», – додав український президент.
Також Зеленський порадив поставити це питання людям із Покровська.
“Зараз тисячі людей загинули, щоб захистити Покровськ. До Покровська там пару кілометрів. Якщо погодитися на буферну зону і відійти на 15 кілометрів, такі міста як Херсон, Харків і Суми – у всіх буде начебто мир, а у них буде продовжуватися війна. Тому що до них буде долітати артилерія”, – каже президент України.
Келог в інтерв’ю телеканалу Fox News припустив можливість створення зони без бойових дій, яка охоплювала б до 30 км від лінії фронту. Її мали б контролювати представники міжнародної коаліції, до якої входять Франція, Німеччина, Велика Британія та інші країни.
Утім, Україна офіційно не підтвердила готовність до такого кроку, а Міністерство закордонних справ наразі відмовилось від коментарів. Прессекретар президента Росії Дмитро Пєсков заявив, що Москва "поки не чула" від Києва жодних заяв щодо створення демілітаризованої зони.
Політолог Володимир Фесенко пояснив, що ідея не нова і є частиною механізму припинення вогню. Однак реалізація такої ініціативи залежить від того, хто саме і як контролюватиме цю зону. За його словами, Росія категорично проти присутності сил НАТО на території України, а Україна – проти представників ОДКБ. Окрему увагу експерти приділили ситуації на Херсонщині. Фесенко наголосив, що “на деяких ділянках фронту демілітаризована зона може бути набагато меншою. Зокрема, на Херсонщині повна демілітаризація неможлива”.
Виконавчий директор Українського центру безпеки та співпраці Дмитро Жмайло зазначив, що 15 кілометрів демілітаризації означатиме охоплення самого Херсона, що несе загрозу його безпеці.