Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Як жителям Херсонщини отримати компенсацію єВідновлення у випадках, якщо документи на знищене житло втрачені

Політична реклама
Автор
Поширити:
21 листопада 2024 15:30
180
Фото Олександра Корнякова, "Вгору"

Для отримання компенсації за програмою єВідновлення в разі втрати документів, що підтверджують право власності на зруйноване житло, передбачено два шляхи: звернення до нотаріуса, який оформлював угоду, або подання позову до суду. Обидва способи є ефективними, а судові рішення здебільшого ухвалюються на користь позивачів.

Про це, як повідомляють на сайті партії «Слуга Народу», розповіла голова Комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку й містобудування Олена Шуляк.

Вона зазначила, що однією з найпоширеніших причин, чому люди, які втратили житло, не можуть подати заяву на компенсацію, є відсутність запису про право власності на нього в Державному реєстрі речових прав (ДРРП). Ця проблема стосується виключно житла, збудованого до 2013 року, коли реєстр почав працювати.

Річ у тім, що ДРРП запустили у 2013 році і з цієї дати все житло, яке будується, вноситься туди автоматично. Тобто людині, яка купує таке житло, отримує його у спадок тощо, нічого для цього робити не потрібно. А от громадянам, які володіють нерухомістю, придбаною, скажімо, у 90-х роках минулого століття або навіть раніше, потрібно самостійно вносити таке житло у цей реєстр. Але лише одиниці, на жаль, знають про це. І у випадку знищення житла, і права отримати за це компенсацію, цей факт – головна перешкода, – пояснила Шуляк.

За її словами, для внесення житла у ДРРП самостійно громадянам потрібно через Дію-застосунок або портал надати копію правовстановлювальних документів – договір купівлі-продажу, договір дарування, про право на спадщину, про право власності, видане органом приватизації тощо.

Однак проблема полягає в тому, що багато людей втратили ці документи під час обстрілів або під час евакуації з окупованих територій.
 
У таких випадках компенсація все одно можлива, хоча й потребує додаткових зусиль. Алгоритм для отримання компенсації єВідновлення:

  1. Відновити правовстановлювальні документи. Усі договори, зокрема про право власності на нерухомість, підлягають нотаріальному посвідченню. Тож у разі ïx втрати варто звернутися до нотаріуса, який посвідчував договір, та отримати дублікат. Дублікат договору матиме таку ж юридичну силу, як i оригінальний примірник.
  2. Дублікати свідоцтва про право на спадщину та свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя також видають нотаріуси. Отже, отримати дублікат свідоцтва про право власності, виданого органом приватизації, та свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого органом місцевого самоврядування або місцевою держадміністрацією у період до 1 січня 2013 року, можна у відповідному ЦНАПі.
  3. Якщо перший і другий варіант не спрацьовують, зокрема, через відсутність доступу до архіву БТІ, яке свого часу проводило реєстрацію права власності на житло, або фізичне знищення такого архіву, необхідно звертатись до суду.
Боятися судів, а також негативних рішень для позивача у такого роду справах не варто. Позитивні рішення виносять у більшості справ, сам судовий процес займає здебільшого до трьох місяців і для позитивного рішення потрібен мінімально обов’язковий обсяг доказів, – підсумувала Олена Шуляк.

Перший заступник голови – керівник виконавчого апарату Херсонської обласної ради, очільник Херсонської обласної організації партії «Слуга Народу» Юрій Соболевський підкреслив важливість цього алгоритму для мешканців Херсонщини: «Запропонований механізм є критично важливим для жителів регіону, які втратили домівки через варварські дії російської армії проти цивільних. Багато зруйнованого житла розміщено в громадах, наближених чи безпосередньо розміщених у зоні бойових дій, де навіть немає можливості розпочати процес відновлення. Люди втратили не лише житло, а й документи, тому чітка і прозора система компенсації допоможе їм повернутися до нормального життя».
 
Нагадаємо, станом на 19 листопада 2024 року за програмою єВідновлення погоджено виплат на загальну суму 26,7 млрд гривень, із яких майже 16 млрд уже виплачено українцям.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів