У дописі зазначається, що Емерік Луіссе для своєї роботи прототипом обрав картину Іллі Ріпина “Запорожці пишуть листа турецькому султану”, розглядаючи її в контексті російського вторгнення на територію України.
Музейники розповідають, що магніт із репродукцією цього полотна йому подарували в лютому 2014-го під час Революції гідності.
Свій проєкт фотограф реалізовував рік. Зокрема, він розшукав 40 українських військових та організував процес створення роботи. В цьому йому допомогли бійці 112-ї бригади ТрО Сил оборони України.
“Звістку, що він хоче подарувати нашому музею саме це фото, яке зараз зберігається у Франції, Емерік передав директорці Херсонського художнього музею Аліні Доценко через режисера Макса Литвинова, який, знімаючи фільм про сучасних «козаків», познайомився із автором роботи. Так перетнулися шляхи фотографа, режисера та пограбованого музею”, – додають у дописі.
Емерік Луіссе – фотограф, який поєднує геополітику із мистецтвом, піднімаючи питання про репрезентацію конфліктів. Його роботи представлені на численних виставках по всьому світу (Тейт Модерн в Лондоні, Музей Фолькванг в Ессені, Інститут Арабського Світу в Парижі, Стеделік в Амстердамі, Музей сучасного мистецтва Сурсока в Бейруті, Центр Помпіду та Лувр у Парижі).
Перед втечею з міста, наприкінці жовтня – на початку листопада 2022 року, окупаційні війська пограбували херсонський музей, маскуючи свої дії гаслом «збереження культурних цінностей» і називаючи грабунок «евакуацією». Мародерство в Херсонському художньому музеї за допомогою супутникових фотографій зафіксував Смітсонівський Інститут у США. Вкрадені експонати вивезли до Криму, у Центральний музей Тавриди. Херсонські музейники збирають докази російського злочину.