Власникам автомобілів більше не треба втрачати час на поїздки в сервіс-центри МВС (колишні МРЕВ), щоб вирішити будь-яке - навіть нескладне питання, що стосується "залізних коней". Справа в тому, що перед новим роком почав роботу електронний кабінет водія (ЕКВ).
Тепер кожен може дізнатися актуальну інформацію про власний автомобіль і водійське посвідчення, оплатити штраф за порушення ПДР і перевірити оплату, записатися в електронну чергу в сервісні центри МВС, а також з'ясувати історію будь-якого автомобіля по його VIN-коду (автомобільний аналог IMEI-коду для ідентифікації мобільного телефона). Для цього досить створити свій персональний ЕКВ.
Онлайн-сервіс доступний на сайті e-driver.hsc.gov.ua, на порталі Кабміну kmu.gov.ua, в розділі "Електронні послуги". Доступ в ЕКВ можливий за допомогою цифрового підпису, в тому числі інтегрованого в спеціальну SIM-карту вашого мобільного телефону (MobileID). Щоб отримати таку сімку, потрібно звернутися до свого мобільного оператора. Також авторизуватися можна через BankID – спосіб електронної ідентифікації громадян за допомогою їх даних в банку, де вони обслуговуються. Сервіс надається Нацбанком і можливий тільки для клієнтів тих банків, які його підтримують.
Як роз'яснили нам у Головному сервісному центрі МВС, звичайні ідентифіковані користувачі ЕКВ, на відміну від спеціально уповноважених осіб, наприклад, нотаріусів, адвокатів, отримають обмежений доступ до даних електронного реєстру автотранспорту. Їм буде доступна тільки інформація про будь-який автомобіль, якщо відомий його VIN-код (див. інфографіку), і закриті дані про те, хто є власником автомобіля. Обмеження потрібно для того, щоб подібними даними не могли скористатися кримінальні елементи і просто цікаві.
Створити свій е-кабінет водія (ЕКВ) досить просто для тих, хто вже має електронний підпис або користується однією з двох систем ідентифікації, зазначених вище. У кого ж їх немає, обзавестися особистим ЕКВ не вийде. Отже, перший крок. Заходимо на сайт Головного сервіс-центру МВС – e-driver.hsc.gov.ua або на портал Кабміну kmu.gov.ua в розділ "Електронні послуги". Другий крок: робимо авторизацію за допомогою електронного підпису, BankID або MobileID. Третій крок: вказуємо свою електронну пошту (для повідомлення про штрафи та обтяження, наприклад, про заборону з якоїсь причини продажу вашого ТС) і номер мобільного телефону (для запису в електронну чергу). Цю інформацію можна вказати і пізніше, зайшовши в розділ "Мій профіль".
Персональний ЕКВ має 6 розділів:
Безкоштовна інформація:
Платна інформація:
Вартість послуги
Джерело даних: сервіс-центр МВС, постанова КМУ №260 від 25.03.16
Як уточнили нам у Головному сервіс-центрі МВС, за час роботи сервісу (був запущений 21 грудня) створено понад 18,3 тис. ЕКВ. З них понад 16,6 тис. - фізособи і 1663 - юрособи. Це небагато, оскільки в Україні зареєстровано близько 10 млн ТЗ. Автомобільні експерти позитивно оцінюють введення сервісу, але впевнені, що його можна зробити більш корисним для водіїв.
"Цінним є інформація по обтяженням і штрафів — подивитися, чи немає чогось простроченого; інші послуги, які надаються онлайн, не є для водія критично важливими, тим більше що інформація доступна тільки з 2013 року, — аналізує експерт Влад Шляховий. — А ось реально важливі послуги, без яких неможливо законно управляти транспортом, за допомогою ЕКВ не надаються. Наприклад, не можна замовити посвідчення водія онлайн в разі його втрати або крадіжки, онлайн-зміну техпаспорта при установці газобалонного обладнання, немає послуги "замовлення довідки про ДТП", яку вимагають страхові компанії. За нею, як і раніше, потрібно їздити. Висновок: ЕКВ потребує розвитку. А саме: треба дати можливість власнику ТЗ за допомогою ЕКВ вказати кількість водіїв з прив'язкою до посвідчення – електронна довіреність, забезпечити купівлю-продаж автомобіля онлайн, де 90% операцій можна автоматизувати, а приїжджати тільки на експертизу ТЗ і за номерами".
Неповною вважає Шляховий інформацію про ДТП: те, що фіксація факту є, корисно, але незрозуміло, що це за ДТП, наскільки сильно в ній постраждала машина, не можна переглянути матеріали ДТП, зрозуміти, хто винен. Це можна виправити, зробивши прив'язку до реєстру судових рішень або до бази Моторного (транспортного) страхового бюро (МТСБУ). А водій Антон Сітало дивується, для чого зробили платною послугу з перевірки поліса "автоцивілки", адже ця інформація безкоштовно доступна на сайті МТСБУ. У Головному сервіс-центрі кажуть, що ЕКВ буде вдосконалюватися, зокрема постійно йде робота по наповненню реєстру ТЗ.