Відсутність державної підтримки внутрішньопереміщених осіб може вилитися у соціальний протест. Існує ризик переселенського майдану. Він вимагатиме у держави забезпечення своїх прав - на працю, житло і здоров'я.
Про це розповідає Gazeta.ua медіаексперт і бізнес-тренер Олег Зонтов.
"Держава не гарантує і не забезпечує всіх прав, які повинна гарантувати переселенцям. Окрім державних актів, за три роки нічого не зробила для забезпечення їхніх потреб", - каже чоловік. Він виокремлює три основні проблеми переселенців, які потребують вирішення.
Забезпечення житлом
"Досі виникають проблеми з дискримінацією. Орендатори вважають їх групою ризику. Якщо погоджуються здати квартиру - завищують ціну. До того ж, для отримання субсидії людинна повинна укласти офіційний договір оренди. Люди, які мають житло на окупованій території, повинні платити комунальні послуги і там. Якщо виплати затримати - окупанти забирають житло. Механізм компенсації за зруйноване житло в зоні АТО досі не розробили".
Відсутність права голосувати на виборах
"У місцевих громадах переселенці взагалі не мають права голосувати. Вони там живуть, працюють, сплачують податки. Але не змінюють виборчої адреси, бо мають надію колись повернутися. Потрібно прийняти законопроект і надати їм це право".
Повернення державної допомоги
"У людей з депозитом більш ніж 10-разовий розмір прожиткового мінімуму допомогу забирають і нараховують заборгованість. Зустрічав приклади, коли у пенсіонерів знаходили останні 20 тисяч, які вони відклали собі на похорон. Змушували повертати державі всі виплати. Вони знімали ці гроші і віддавали державі. Є випадки, коли заробітну плату нараховували на депозитну картку. Знаю чоловіка, що упродовж року отримував зарплату, яку відраховували на депозит. Довести, що це заробітна плата, не зміг. Заплатив державі 20 тисяч".