Сумнозвісні події на cході України тяжко переживає вся країна. Однак, найбільший тягар випав на долю громадян, які вимушені були покинути свої домівки, близьких та рідних і будувати «нове життя» на підконтрольній Україні території.
У чоловіка-переселенця померла матір на тимчасово окупованій території. Доки він підтверджував її смерть - пропустив строк для прийняття спадщини. Завдяки грамотній правовій підтримці юриста Дворічанського Офісу Мережі правового розвитку Віталія Бабики чоловікові надали додатковий час на те, щоб він прийняв спадщину.
До Офісу Мережі правового розвитку при громадській організації “Фонд сільських громад Дворічанщини” звернувся переселенець Олександр Григорович*. Розповів, що у січні 2017 року у Горлівці Донецької області у нього померла мати. Після смерті рідної людини у чоловіка погіршився стан здоров'я. Дуже довго Олександр Григорович оформлював документи, щоб поховати матір, а потім доводив її смерть у суді на підконтрольній Україні території. Тож, свідоцтво про смерть жінки син отримав аж у липні. Далі чоловік намагався звернутися до нотаріуса, аби написати заяву про прийняття спадщини після матері, та нотаріус на той час була у відпустці.
Тоді Олександр Григорович поїхав у Горлівку відвідати могилу матері. Та через постійні обстріли довгий час не міг виїхати з міста. Тож, чоловік пропустив строк для прийняття спадщини.
Знаючи про роботу Дворічанського Офісу Мережі правового розвитку, чоловік звернувся за допомогою.
Юрист Офісу Віталій Бабика зібрав усі необхідні докази, які підтверджували поважність пропуску прийняття спадщини.
Після цього правник підготував позовну заяву до суду про визначення додаткового строку для прийняття спадщини. На прохання Олександра Григоровича юрист представляв його інтереси у суді.
- Складність даної справи полягала у тому, що за загальним правилом спадщина відкривається за останнім місцем проживання спадкодавця, що в даному випадку є тимчасово окупована територія. Як наслідок, відповідачем по справі має бути орган місцевого самоврядування на непідконтрольній Україні території, - пояснює Віталій Бабика.
Однак, завдяки зваженій позиції, юристу вдалося переконати суд, у тому, що, виходячи з положень ст. 11-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» та ст. 9-1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», місцем відкриття спадщини після смерті матері Олександра Григоровича, є селище міського типу Дворічна, оскільки позивач звернувся із заявою про прийняття спадщини до Дворічанської державної нотаріальної контори.
Як зазначає юрист, суд визнав Дворічанську селищну раду відповідачем та, враховуючи поважність причин пропуску прийняття спадщини, задовольнив позов чоловіка у повному обсязі. Олександру Григоровичу додатково дали три місяці, аби він прийняв спадщину.
"Враховуючи доводи позивача про те, що він не міг своєчасно звернутися з заявою до держнотконтори з об'єктивних причин, а саме в зв'язку зі складнощами процедури отримання відповідних документів на непідконтрольній Україні території, пов'язаними з проведенням антитерористичної операції на сході України, зокрема, встановлення факту смерті на підставі рішення суду, суд визнає поважними причини пропуску останнім цього строку, оскільки вони пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій", - йдеться у рішенні суду.
Зараз чоловік разом з представниками Офісу готує документи для звернення до нотаріальної контори.
Посилання на рішення суду в ЄДРСР - https://www.reyestr.court.gov.ua/Review/69821390
*Ім'я змінено з етичних міркувань.