Спікер Верховної Ради Андрій Парубій на відкритті погоджувальної ради Ради запропонував ввести візовий режим для громадян Росії, а також посилити санкції відносно РФ.
Я вже більше року заявляв про те, що з того самого моменту, як ми стали об’єктом агресії, підтримувати безвізовий режим з Росією як мінімум дивно, адже через наш кордон, при всій повазі до прикордонних та інших правоохоронних і спецслужб, можуть вільно проїжджати особи, які становлять загрозу нашій національній безпеці.
Безвізовий режим – це практична можливість для агресора впровадити в Україну людей, які будуть займатися тут підривною діяльністю. Візовий режим, навпаки, дуже чітко і ясно обмежує такі можливості, оскільки серйозно ускладнює проникнення на територію України для небажаних осіб. Це поширена практика, ми тут нічого нового не вигадуємо.
Але чомусь ми продовжуємо думати, ніби можна легко вирішувати питання, пов’язані з національною безпекою. Але так не можна. Потрібно чітко зайняти позицію: ми не хочемо, щоб з території Російської Федерації до нас абсолютно неконтрольовано потрапляли ті, хто може становити загрозу інтересам України. На мій превеликий жаль, поки що ми тільки обговорюємо ці теми замість того, щоб нарешті діяти.
Коли говорять про те, що це позначиться на нашій можливості впливати на події в Росії або що ми не зможемо допомагати нашим власним громадянам, які залишилися там, у мене часто виникає питання про моральний аспект цієї проблеми. Зараз в РФ дійсно перебуває велика кількість громадян України, які в силу економічних причин вирушили туди на заробітки. Частина з них, думаю, могла б прийняти для себе рішення і сказати: “Почалася війна, і ми не будемо допомагати агресору”.
Ті ж, хто, прийме інше рішення – це їхній вибір, і ми теж повинні зрозуміти, що навряд чи несемо якісь моральні зобов’язання перед тими, хто вирішили там залишитися. Мені здається, що ми цей аспект чомусь виключаємо зі своїх міркувань, хоча насправді він дуже важливий.
А наступним етапом після введення візового режиму став би розрив дипломатичних відносин. Хто б і як не говорив, що це нам завадить. Зараз ми спостерігаємо, наскільки є безпорадною теза про те, що дипломатичні відносини допомагають нам у звільненні українських громадян. Український кореспондент потрапив до рук ФСБ. Консулам не дозволяють навіть побачитися з ним. Його заарештували відразу на два місяці. Ось вам і роль дипломатичних відносин у захисті інтересів наших громадян.
Все це зрозумілі речі, але потрібна політична воля для їх впровадження. Те, що сьогодні в черговий раз прозвучала пропозиція ввести візовий режим з РФ – правильно. Тепер тільки залишається побажати тим, хто приймає відповідні рішення, щоб ця фраза не повисла в повітрі