Отримавши першу партію вакцини, Україна зіткнулася з новим завданням - переконати вкрай скептично налаштоване населення зробити щеплення.
Хоча число хворих різко збільшується, українці все дужче противляться вакцинації: соціологічне опитування, проведене на початку березня Київським міжнародним інститутом соціології, засвідчило, що 60% жителів країни вакцинуватися не бажають – хоча місяць тому їх було 40%. Статистична похибка загальнонаціонального вивчення громадської думки за участю 1 207 осіб склала 2,9%.
Про це йдеться в сьогоднішній (11 березня) публікації The Associated Press.
Схоже, що опір проростає з давніх підозр до вакцин, які проявилися ще за радянських часів, пише видання. Їх поглиблюють заяви політиків про неякісні вакцини, корупційні скандали і дезінформація в соціальних мережах. Найдивніше, що проти вакцинації налаштовані навіть ті, хто піддається найбільшому ризику і щодня вводить життєво важливі ліки іншим людям: медичні працівники.
Однак недовіра до вакцинації – не лише українська проблема. Напевно, що недовіру до щеплення загалом і, зокрема, до вакцини AstraZeneca та її родички Covishield поглибить й інша сьогоднішня публікація - в DW Часопис повідомляє, що Данія призупинила імунізацію препаратом шведсько-британського концерну AstraZeneca і Оксфордського університету. А раніше в цього препарату були проблеми в Німеччині.
Данські медики пояснили своє рішення можливими побічними наслідками вакцини, зокрема, повідомленнями про «важкі випадки утворення тромбів» у людей, яким ввели препарат. Хоча не доведено, що тромбоз спричинило щеплення.
А ще раніше, продовжує DW, в Австрії заблокували партію AstraZeneca після того, як 49-річна медсестра померла через 10 днів після щеплення через важке порушення згортання крові, а її колегу шпиталізували с тромбоемболією легеневої артерії.
А після цього випадку вже й Естонія заблокувала застосування AstraZeneca.
Тож навряд чи варто дивуватися повідомленню з Чернівців. У тамтешній лікарні №3 наразі жоден медик не хоче вакцинуватися від коронавірусу, а в лікарні №4 на вакцинацію записалися лише троє, пише hromadske.ua.
Про це заявила на брифінгу 10 березня заступниця голови Чернівецької облдержадміністрації Наталія Гусак. Вона розповіла про мобільні групи, які робитимуть щеплення, але й сповістила про незрозуміле для неї явище.
«Одночасно з цим у нас є декілька закладів, у яких в принципі комунікація не проводиться. Досить складно навіть почути аргументи медичних працівників, чому вони проти вакцинації», — наголосила Гусак.