Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Безготівкова оплата проїзду: які можливості пропонують українцям

Поширити:
28 липня 2019 14:00
1,075

Світ поступово переходить на безконтактні розрахунки, адже це набагато зручніше готівки. Така тенденція торкнулася і громадського транспорту, де впроваджуються нові способи оплати проїзду, адже чекати кондуктора, купувати квитки, компостувати їх, губити тощо - сумнівне задоволення.

В Україні такі нововведення працюють вже не перший рік. Ще влітку 2015 р київському метро з'явилися перші жовті турнікети, які почали приймати банківські картки. Через деякий час безконтактна оплата стала доступна в тролейбусах і трамваях Львова, Житомира, Дніпра та інших міст. І з кожним роком кількість міст, які модернізують громадський транспорт, продовжує зростати, як і кількість способів оплати.

До речі, незабаром з київського метро взагалі зникнуть жетони, і вже зараз почався демонтаж автоматів з їх продажу. А з 1 листопада жетони зовсім виведуть з ужитку, переробивши як вторсировину. Замість них можна буде користуватися безконтактними картками, єдиним квитком (Kyiv Smart Card, тестовий режим роботи якого закінчиться 30 жовтня), "Карткою киянина" і паперовими QR-кодами, які можна буде купити на всіх станціях метро.

Сайт "Сьогодні" вирішив згадати, які способи для безготівкової оплати існують і в яких містах України вони працюють.

Безконтактні картки та додатки

Один з найпоширеніших способів оплати – це безконтактні банківські картки і гаджети з технологією NFC; це, як правило, смартфони і розумний годинник. Це найбільш зручний і швидкий спосіб оплати, досить просто піднести картку, яка підтримує можливість безконтактного розрахунку, до терміналу, і можна спокійно їхати у своїх справах.

Ця технологія доступна вже в багатьох містах – Києві, Житомирі, Сумах, Дніпрі, Херсоні, Черкасах, Мукачево, Львові, Тернополі, Чернігові. При цьому список міст постійно розширюється, як і види транспорту, де працює безготівковий розрахунок.

Так, Одеса тільки нещодавно підключилася до цієї ініціативи і впровадила термінали для оплати на фунікулері, у всіх інших видах транспорту там поки не можна оплатити поїздку карткою. 25 червня запустили безконтактні технології оплати проїзду в муніципальному транспорті Краматорська, тепер всі комунальні тролейбуси та автобуси там оснащені валідаторами. Ще у січні 2019 року аналогічна послуга з'явилася у Чернігові, де валідатори встановили в 79 тролейбусах і 7 автобусах. В інших містах можливість безготівкового розрахунку доступна в тролейбусах, автобусах, трамваях і електричках.

До речі, валідатори існують різні – як навісні, які встановлюються на поручні в транспорті, так і "ручні", безпосередньо у контролерів, де друкується чек про оплату.

Оплата проїзду за допомогою карток, дійсно користуються популярністю, адже якщо взяти Київський метрополітен, то з тих пір, як там встановили жовті турнікети для безготівкового розрахунку, було проведено 67 млн ​​транзакцій, а щодня відбувається понад 170 тис. оплат.

За інформацією на кінець 2018 р проїзд в муніципальному громадському транспорті у Києві коштував 8 грн (метро, ​​тролейбуси, трамваї, фунікулер), у Дніпрі – 4 грн, у Львові – 5 грн, у Сумах та Херсоні проїзд в тролейбусі становить 2,5 грн, у Черкасах, Чернівцях, Тернополі – 3 грн.

QR-код

QR-код – теж один із способів безконтактної оплати. Правда, користуватися ним не так зручно, як звичайними валідаторами. Для того, щоб оплатити проїзд за допомогою QR-коду, на телефоні має бути завантажений додаток від ПриватБанку – Privat24. Схема проста – відкриваєте додаток, наводите на код, скануєте його, вибираєте кількість квитків і підтверджуєте оплату, після чого натискаєте на кнопку "компостувати".

За даними ПриватБанку, оплата проїзду таким способом доступна в 21 місті, наприклад, у Херсоні, Львові, Вінниці, Запоріжжі, Житомирі, Кременчуці, Чернігові, Дніпрі, Білій Церкві, Івано-Франківську, Сумах, Хмельницькому, Олександрії, Миколаєві, Краматорську тощо.

Незважаючи на те, що для оплати за допомогою коду потрібен особливий додаток, це непогана альтернатива для тих пасажирів, у яких немає безконтактних карток і телефону з NFC або ж "розумного" годинника.

СМС

Нещодавно в кількох українських містах запустили можливість оплатити проїзд за допомогою СМС. Працює це у Львові, Житомирі, Вінниці та Івано-Франківську. В принципі, процедура досить проста – в салоні транспортного засобу є інструкція з реквізитами, які потрібно відправити на номер 877. Після цього вам на телефон прийде повідомлення з унікальним кодом; якщо ви його випадково видалите, можна замовити дублікат, відправивши повідомлення з літерою "Д" на той же номер. Все це безкоштовно, з рахунку знімається тільки вартість проїзду.

За впровадження цієї послуги відповідали найбільші українські мобільні оператори. За даними операторів, в Івано-Франківську, Львові та Вінниці таким чином вже було придбано понад 50 тис. квитків.

Е-квиток

Нагадаємо, що закон про єдиний електронний квиток Верховна Рада прийняла ще у 2017 р., таким чином підтримавши його впровадження в українську транспортну систему. Зараз електронний квиток впроваджує вже вісім міст – Біла Церква, Вінниця, Дніпро, Київ, Львів, Тернопіль та Харків, а першопрохідцем став Житомир.

Працює електронний квиток дуже просто – якщо в місті з'являється ця система, випускаються спеціальні картки, які підходять для всього муніципального транспорту. Далі їх треба просто поповнювати за допомогою терміналів, смс, платіжних кас або інтернет-банкінгу. У свою чергу, в громадському транспорті з'являються валідатори або турнікети, на яких можна розплатитися цією карткою.

Якщо говорити про Київ, то тут валідатори встановлені більш, ніж в 1250 одиницях наземного транспорту, а в метро є 90 турнікетів, також е-квитком можна розплатитися на станціях швидкісного трамвая і на фунікулері. До слова, з січня по травень цього року кияни сплатили вже понад 1 млн поїздкок за допомогою такої картки.

Також е-квиток допомагає заощадити гроші. Наприклад, якщо поповнити київську картку на 10-19 поїздок, проїзд обійдеться в 7,7 грн, на 20-29 поїздок – 7,4 грн, 30-39 – 7,1 грн, а якщо купити відразу 50 поїздок, то вони будуть коштувати всього по 6,5 грн. Це працює не тільки в столиці, у Чернігові оплата готівкою коштуватиме 5 грн, а карткою – 3,95 грн.

Як ми бачимо, безготівкова оплата проїзду стає все популярнішою, адже це не тільки зручно, але й допомагає уникнути черг на касах і навіть заощадити кілька гривень. Системи для безготівкового розрахунку будуть і далі впроваджуватися в вітчизняну інфраструктуру, розширюючи межі і можливості.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів