Трохи більше трьох років тому, у жовтні 2017-го, була створена Чулаківська об'єднана територіальна громада (ОТГ). Об'єднала вона дві сільради - Чулаківську і Рибальчанську, до якої входять чотири населені пункти в Голопристанському районі Херсонщини: села - Чулаківка (з населенням 3 тисячі 31 осіб), Рибальче (901 особа), село Забарине (78 осіб) та селище Виноградне (27 осіб).
Здавалося б, доволі ординарна подія: адже в рамках децентралізації населені пункти об'єднуються по всій Україні. Але насправді випадок з Чулаківською ОТГ особливий. Адже обидві сільради вирішили "злитися воєдино" абсолютно добровільно, при цьому в обхід чинного на той час в області "Перспективного плану формування територій громад". Згідно з цим документом, приєднатися спочатку до цих утворень повинні були інші громади (не згадуватимемо їх з етичних міркувань), але сусіди виявилися незговірливими і навідріз відмовлялися пов'язати свою долю з "чулаківцями". Навіщо втрачати дорогоцінний час і, що ще важливіше, гроші, які підуть на розвиток інфраструктури? Саме так подумали в Чулаківці і Рибальчому тоді, восени 2017 року.
Сьогодні, як і багато років раніше, для степової Чулаківки земля - найцінніше багатство, яке приносить основний прибуток громаді. У зв'язку з цим сільрада налагодила тісний контакт як з фермерськими господарствами, так і з селянами-одноосібниками. Реалізація сільгосппродукції - одне з найважливіших джерел доходів молодої ОТГ.
Втім, як часто буває, цей плюс іноді обертається мінусом. Адже в Чулаківці відчувають хронічний дефіцит робочих рук: чи не третина працездатного населення виїхала на заробітки в інші області і навіть країни. Тому в урожайний сезон до громади їдуть "заробітчани" з інших регіонів. Але далеко не всі вони, як стверджують у Чулаківці, є благонадійними громадянами з точки зору закону: мають пристрасть до "оковитої", намагаються що-небудь поцупити в місцевих, іноді навіть влаштовують "розбірки”... У цьому плані, за катастрофічної нестачі дільничних інспекторів, дуже важлива допомога особливого підрозділу правоохоронців - шерифів, для яких село є рідним і які прекрасно знають усіх односельчан.
Як відомо, при об'єднанні ОТГ отримує державну субвенцію, яка повинна серйозно поліпшити добробут жителів. Так вийшло, що з першого ж року існування в ОТГ вирішили розподіляти ці кошти "по-братськи" - тобто, порівну, незважаючи на істотну різницю в чисельності населення у двох сільрадах. І в перший же рік гроші спрямували на ремонт двох загальноосвітніх шкіл. Це було вкрай важливо: наприклад, у Рибальчому перед тим більше 20 років класи опалювалися звичайними "буржуйками"! Об'єднавшись, громада відремонтувала шкільну котельню, у наступні роки ремонт продовжився. Сьогодні обидві школи забезпечені всім необхідним: у них старі меблі поступилися місцем сучасним, спортивні зали можуть змагатися з кращими своїми "побратимами" з обласного центру, а в класах широко застосовуються мультимедійні дошки, що досі можна вважати незвичайним навіть для багатьох навчальних закладів Херсона. Крім того, у школах повністю оновлено кухонне обладнання, перекрито дахи, замінені вікна та двері, а шкільні двори встелені сотнями квадратних метрів тротуарної плитки.
Також вдалося за три роки до невпізнання відремонтувати місцевий дитячий садок.
До речі, на благоустрій ОТГ спрямовуються позабюджетні кошти, а реалізує відповідні проєкти громадська організація, з якою сільради вже не перший рік співпрацюють.
Багато уваги приділяють в ОТГ розвитку фізкультури і спорту. Так, у громаді діють одразу кілька волейбольних команд, а футбольне поле в Чулаківці є найкращим у районі: сюди приїжджають потренуватися і пограти навіть команди з інших регіонів!
На відміну від степової Чулаківки Рибальче розташувалося на мальовничих берегах Дніпро-Бузького лиману. Як і покоління тому, основне заняття селян (що помітно і з самої назви населеного пункту) - це рибальство. Але окрім рибальства в селі також швидко розвивається вирощування екологічно чистої продукції фермерами-одноосібниками: здебільшого це - ягідництво.
Головний біль об'єднаної громади - дорога між Чулаківкою і Рибальчим, якої, по суті, немає. Тому і керівництву сільрад, і самим жителям, щоб потрапити в сусіднє село, доводиться рухатися в об'їзд. В ОТГ сподіваються, що і цю проблему завдяки успішному розвитку і наповненню бюджету вдасться вирішити.
Ще один важливий напрямок у житті Чулаківської ОТГ - розвиток туризму. За три останні роки у громаді утворилося одразу кілька баз зеленого туризму. А знаменитий Аджигольський маяк (на головному фото) - найвищий маяк України - по праву вважається справжньою перлиною, привертаючи увагу тисяч туристів з інших областей і країн. Влітку 2020 року маяк капітально відремонтували, тому туристи зможуть на нього потрапити вже навесні наступного року - коли почнеться новий сезон.
У громаді вважають, що три роки тому, об'єднавшись, люди зробили єдино правильний вибір. Адже за цей час в ОТГ на благо селян зроблено набагато більше, ніж мінімум за 20 попередніх років. "Чулаківці" з оптимізмом дивляться в майбутнє, у тому числі пов'язуючи свої надії і з оновленим складом органів місцевого самоврядування, який після оголошення результатів виборів уже приступив до роботи.
Фото Миколи Леоненка