Підтримати нас

Як аварійні зупинки надихнули селян на великі справи

Автор статті
17 листопада 2020 15:40
2,975
Поширити:

У селі Малі Копані на Херсонщині місцеві жителі власноруч відновили всі місцеві автобусні зупинки. Їх приклад виявився настільки надихаючим, що аналогічні ініціативи почали обговорювати і в інших селах області.

У Малих Копанях немає внутрішніх пасажироперевезень. Бо село порівняно невелике, десь на 2 тисячі жителів. Але – довге, домівки розташувалися переважно уздовж центральної вулиці, і  на ній - дев’ять зупинок пасажирських автобусів міжрайонного сполучення.   

Як розповідає один з активістів Іван Гаркуша, зупинки побудовані ще років п’ятдесят-шістдесят тому. З тих часів жодного разу не проводилося капітального ремонту, тож споруди стали аварійними, небезпечними для  життя.

Так іще місяць тому виглядала одна з зупинок.

Місцеві спочатку намагалися з’ясувати, у кого ж ці об’єкти значаться на балансі, тобто, хто ж за них має відповідати та ремонтувати. А потім  махнули рукою,  вирішивши власноруч привести їх до ладу.

Наприкінці серпня, коли основні сільгосподарські роботи завершувалися, адміністратор групи в Фейсбук «Цікаво про Малі Копані» Микола Гаркуша організував на сторінці блогу інформаційну компанію. А Ірина Лисицька – збір коштів.

І вже на 3 жовтня активісти оголосили першу толоку. Розпочали відновлювати зупинку з  боку сусіднього села Гладківка.

"Пам'ятаю, як ще на початку весни розмовляв з Іриною Лисицькою про необхідність ремонту автобусних зупинок у селі. І якби не її наполегливість, ця справа, можливо, залишилася б просто розмовою. А я вкотре переконався - Малокопанівська громада -  рушійна сила. Уже в перші години після оголошення в групі про збір грошей, кошти почали надходити: Соловйов В.А. - 1000 грн., Генерал В.М. - 700 грн., Лисицька І.В. - 700 грн., Корнієнко І.Ю. - 500 грн., Гаркуша М.І. - 500 грн., Німченко Е.А. - 400 грн., Луганський Г.Г. - 300 грн., Москаленко В. - 300 грн., Дюльгер О.Н. - 230 грн., Мишуріна К.А. - 200 грн., Настюк О.- 100 грн., Гасимова К.К. - 1000 грн., Маказепа Л. - 200 грн., Бурячок О. - 400 грн., Лещенко Ю.В. - 500 грн., Риженко Л. - 500 грн., Штанько О. - 400 грн…  Ірина Лисицька  закупила все необхідне - шифер, дошки, брус. Вона також замовила виготовлення туалету, який буде встановлено при ремонті зупинки біля магазину, адже зібраних грошей вистачить і на її ремонт. А в подальших наших планах -  ремонт  зупинки біля іншого магазину. Кульмінацією  робіт стала сьогоднішня толока, в якій взяли участь справжні патріоти краю та рідного села: Григорій Луганський, Леся Маказепа, Сергій Лисицький, Алла Гаркуша, Ірина Лисицька, Каріна Мішуріна, Валентина Рашка, Ігор Кулида, Дмитро Рашка, Оксана Кулида, Олексій Маказепа, Оксана Бурячок, Роман Рашка молодший. Дякую всім Вам! Я пишаюся  односельцями! Результат перевищив всі сподівання, а Ваша сьогоднішня командна робота - це приклад справжньої, дружньої та цілеспрямованої громади. Друзі, цією маленькою справою ми дали поштовх великому початку. Переконаний, що це не перша і не остання наша справа, а сьогоднішня толока стане прикладом для всієї громади та місцевого самоврядування!", - поділився у групі «Цікаво про Малі Копані» Микола Гаркуша.

На цю ініціативу відгукнулися сотні малокопанчан. Хтось просто переказував кошти, інші на своїх автівках підвозили будматеріали та вивозили сміття, деякі приносили власні інструменти, або вкладали свої сили, а дехто робив все одразу, чи - готував смачний борщ для частування всіх учасників толоки.

Як разом працювали і відпочивали, дивіться в добірці фото і в невеличкому відео:

Малокопанівська толока. Автор Микола Гаркуша.

Загалом на ремонт зібрали 27 тисяч гривень. Про всі надходження та витрати активісти постійно звітували у групі. Найдорожчою виявилися зупинка району "Першого тракторного відділення" – на її відновлення витратили майже 10 тис. грн., бо довелося купувати на дах новий шифер (на інших використовували старий). Решта обійшлися дешевше, зокрема, на Бузничанську толоку витратили 2 228 грн., на Щемилівську - 4 083 грн.

На кожну толоку виходило 10-16 людей. З них шість «постійних» - майстри, які міняли перекриття та клали шифер. А до них уже приєднувалися жителі вулиці поряд з зупинкою. Крім того, ще й школярі допомагали наводити лад – збирали сміття, прибирали бур'ян і гілки.

Чоловіки перекривали дахи, а жінки – білили та фарбували стіни і стелі.

Люди працювали щосуботи, у минулі вихідні майже повністю відремонтували всі споруди, залишилися лише додаткові роботи. Зокрема, як пояснив Іван Гаркуша, на восьмій зупинці ще треба поміняти три листи шиферу, на дев’ятій - пофарбувати лавку. Крім того, домовилися з місцевим підприємцем про виготовлення металевих «вічних» конструкцій урн для сміття,а ще він пообіцяв їх  встановити так, щоб вандали не вкрали. Потім ініціатори акції вже власними силами  зацементують майданчики. А жителі  зроблять та закріплять на оновлених зупинках вивіски з їх назвами. 

Ініціатива Малих Копанів сподобалася і в інших селах. Зокрема, ремонт зупинок почали вже обговорювати спільноти сіл Добропілля, Гладківки, Таврійського.

А малокопанчани мріють уже про інші активності. На черзі –  створення в центрі села не просто дитячого та спортивного майданчика, а повноцінної зони (мініпарку) відпочинку.

Для зручності у Фейсбук створили окрему групу “СІК” - «Спільнота Ініціативних Копанчан».

"Друзі! Дана група створена для ініціативних мешканців села Малі Копані. Тут не буде цікавих постів і публікацій. Ми організовуємо спільноту для людей, які бажають змінювати своє село! Вступайте, якщо маєте бажання та енергію!", – анонсують ініціатори нову сторінку з історії життя села.

Крім того, на малокопанчан чекає пікнік, організацію та забезпечення котрого взяв на себе адміністратор груп "Цікаво про Малі Копані" та “СІК” Микола Гавриш:

  - … у Бузничанському лісі, біля столика, у так званих "Трьох соснах". Адже здавна кожна сільська толока закінчувалась частуванням всіх учасників. Будемо варити юшку, смажити шашлики, приймемо навіть трохи "антисептику". Усіх учасників та меценатів толок буде нагороджено грамотами та подяками… Це буде, можна сказати, перша наша конференція Спільноти Ініціативних Малокопанчан, де ми разом обговоримо наші плани, та оберемо голову організації, яка надалі стане офіційною громадською організацією зі своїми статутом, фондом та печаткою.

Усі фото зі сторінок активістів у Фейсбук

Більше новин читайте на нашому телеграм каналі
Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ