Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Карантин і море. Особливості курортного відпочинку на Херсонщині

Поширити:
24 липня 2020 13:00
1,106

Літній сезон на морських курортах має величезне значення для Херсонської області. Адже цей регіон - єдиний в Україні, чиє узбережжя омивається одразу двома морями - Чорним і Азовським. Клімат, який в останні роки наближається до субтропічного, налаштовує на комфортний відпочинок протягом майже півроку.

Само собою, від стійкого функціонування херсонських морських здравниць і пляжів залежать дуже багато громадян - від рестораторів, автоперевізників та продавців сувенірів або «дарів моря» до власників приватних садиб, що здаються в оренду відпочивальникам. Упродовж багатьох років «морський» бізнес, які б недоліки він не мав, працював без неполадок, немов годинниковий механізм, а поїздка на «херсонське» море хоча б на кілька днів вважалася рутинною подією.

Однак у 2020 році цей стійкий порядок речей виявився під загрозою зриву. Поширення коронавірусної інфекції COVID-19 і розпочатий в зв'язку з цим карантин поставили під сумнів можливість відпочити на таких звичних і гостинних херсонських морських курортах. Залізний Порт і Лазурне, Скадовськ, Джарилгач і Хорли, Стрілкове і Генгорка – ці та інші курортні «перлини» Херсонщини, відомі не тільки сотням тисяч українців, а й відвідувачам з-за кордону, навесні цього року завмерли в напруженому очікуванні: чи приїдуть гості?

Зараз, у кінці липня, вже можна з упевненістю констатувати: зірвати літній морський сезон на Херсонщині не зміг навіть суворий карантин. Ще під  час травневих свят на пляжах таких популярних і «бюджетних» містечок, як Лазурне, Залізний Порт і Приморське (колишній Більшовик) з'явилися перші відпочиваючі.

На острові Джарилгач відпочивають «зі смаком»

Потік туристів, хоча, звичайно, і не такий інтенсивний, ніж навіть у минулому році, впевнено наростав, і свого піку досяг 28 червня, у День Конституції, коли на пляжах, як за старих часів, яблуку ніде було впасти. При цьому поняття «соціальна дистанція» і «засоби індивідуального захисту» (медичні маски, рукавички, санітайзер) благополучно ігноруються більшістю курортників.

Наприклад, Лазурне у поточному сезоні посідає друге місце за популярністю серед українських туристів (на першому перебуває Кирилівка Запорізької області).

Показовим прикладом може послужити історія з однією з баз відпочинку в селі Стрілкове на Азовському морі, де 10 липня у 26-річного офіціанта  виявили коронавірус. У той же день пансіонат був закритий на карантин, понад півтори сотні людей персоналу і відпочиваючих пройшли тести на COVID-19, що дали негативний результат. Працівникам бази довелося піти на самоізоляцію, а ось туристи залишати морське узбережжя не поспішали. Вони вважали, що мають право на подальший відпочинок, адже він вже був оплачений заздалегідь. У результаті 20 дітей з сім'ями залишилися відпочивати в Стрілковому до 24 липня.

«Нам зробили тести, вони негативні, ми не бачимо причини зриватися звідси, - розповіла  відпочивальниця в інтерв'ю одному з телеканалів. - Ми перестали вже боятися».

До слова, інфікованого працівника громадського харчування вдалося виявити завдяки заходам, які зробили раніше на Херсонщині на виконання рекомендацій МОЗ. З початку липня всі працюючі в кафе, ресторанах, санаторіях і базах відпочинку проходять обов'язкове ПЛР-тестування. Так, лише 6 липня «пробні» тести на коронавірус пройшли 40 осіб персоналу пансіонатів і баз відпочинку в Залізному Порту.

Пляжі в Залізному Порту чекають на відвідувачів

Зі скасуванням жорстких карантинних норм, яке здійснив уряд з 1 липня, у Херсонську область поїхали додаткові «курортні» поїзди «Укрзалізниці». Одразу п'ять таких рейсів з шести вирушило на херсонські моря: Харків-Херсон (щодня), Львів-Новоолексіївка (щодня), Ковель-Новоолексіївка (через день), Львів-Херсон (щодня), Хмельницький-Генічеськ (через день). Додамо, що на початку липня вітчизняний лоукостер, компанія Sky Up, налагодила і щоденний авіарейс Львів-Херсон. Час літака в дорозі - година двадцять п'ять хвилин, а вартість квитка навіть трохи нижча, ніж вартість квитка на поїзд, який проводить у дорозі близько 20 годин.

До речі, можна відзначити, що інтенсифікації відпочинку на морях Херсонщини карантин навіть посприяв. Адже до сьогодні  громадяни України ще не можуть скористатися авіарейсами в країни Євросоюзу. Закриті і пляжні курорти Туреччини та Єгипту.

Як наголошується в повідомленні прес-служби однієї з компаній мобільного зв'язку, судячи зі збільшення інтернет-трафіку і кількості 4G-користувачів, у цілому внутрішній туризм на українських морських курортах Одеської, Миколаївської та Херсонської областей в червні виріс на 30% в порівнянні з аналогічними показниками минулого року.

Ще одна проблема, яка серйозно хвилює переважно батьків - коли відкриються на Херсонщині спеціалізовані дитячі пансіонати, які поки що в зв'язку з карантином не працюють. На початку липня Головний санітарний лікар України Віктор Ляшко анонсував відкриття «пілотного» літнього табору в Херсонській області, на прикладі якого було б зрозуміло, як адаптувати інші такі установи до карантинних умов.

«Ми з обережністю ставимося до відкриття, зараз прописали норми, зустрілися з певними асоціаціями. Я думаю, в Херсонській області одним з перших ми зробимо такий пілот, де спробуємо відкрити дитячий табір на відпочинок, це не більше 14 днів, для дітей з Херсонської області, щоб подивитися, як дотримуються норми, яка повинна бути заповненість груп, щоб не пропали також і дитячий відпочинок, і оздоровлення», - повідомив Віктор Ляшко в інтерв'ю телеканалу «Украіна 24».

У свою чергу, 17 липня на своїй сторінці в Фейсбуці голова Херсонської облдержадміністрації Юрій Гусєв заявив, що дитячі табори в регіоні повноцінно запрацюють 31 липня.

«Отримав відповідь від головного санітарного лікаря України про відновлення роботи дитячих оздоровчих таборів у нас в Херсонській області. Планується, що це відбудеться 31 липня», - написав він.

За словами Гусєва, відповідне рішення Кабінету Міністрів може бути прийнято на наступному тижні.

Але деякі дитячі оздоровчі табори на Херсонщині відмовилися очікувати, поки владою їм дозволено буде працювати. Так, у Генічеському та Скадовському районах Херсонської області керівники шістнадцяти таких таборів відкликали свої заяви про готовність до оздоровчого сезону в попередньому статусі.

Вони стали працювати в статусі так званих «установ сімейного відпочинку». Адже базам сімейного відпочинку працювати дозволено, хоча і з певними карантинними обмеженнями.

 Деякі пансіонати на Херсонщині працюють як «установи сімейного типу», і в них теж відпочивають діти

Тим часом ще одне рішення українського уряду, прийняте 8 липня, викликало чималий ажіотаж і обурення в лавах підприємців, які працюють на морських курортах у системі громадського харчування та нічного дозвілля. Мова про заборону роботи відповідних закладів з 23:00 до 07:00.

12 липня країною прокотилася акція протестів рестораторів, одним з гасел яких стало: «Вірус небезпечний тільки після 23:00?».

Незважаючи на заборону роботи закладів дозвілля, нічне життя на херсонських курортах вирує

У Херсоні власники нічних клубів і ресторанів перекрили Антоновський міст, що пролягає через Дніпро, протестуючи проти обмежень роботи розважальних закладів уночі. Через цей міст проходить дорога в Скадовськ, Залізний Порт, Лазурне та інші курорти Херсонської області.

Близько сотні людей тоді безупинно ходили по пішохідному переходу на мосту і припинили акцію лише через кілька годин. Пізніше Херсонська міськрада навіть прийняла рішення про скасування заборони на роботу курортних закладів після 23:00, але міський голова Володимир Миколаєнко його ветував, пославшись на те, що органи місцевого самоврядування не мають права скасовувати постанови Кабміну.

Зараз, коли літній морський сезон на Херсонщині, нехай і стартувавши зі скрипом, у самому розпалі, ще важко оцінити, наскільки серйозно постраждали «курортні» підприємці і чи в достатній мірі задоволені «карантинним» відпочинком туристи. Але вже можна з точністю говорити про те, що проект «Літо-2020 на морях Херсонської області» зірвано не було.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів