Підтримати нас

Каланчацька громада почала заробляти, а в районі вперше за десятки років оновлюється комунальна власність

18 липня 2018 12:00
829
Поширити:

За півтора роки з початку свого заснування Каланчацька Об'єднана територіальна громада вклала гроші у ремонт доріг, утеплення дитячих садків та шкіл та відновлення комунальних підприємств.

Ця інформація стала відома завдяки прес-туру, організованому Херсонським регіональним відділенням Асоціації міст України.

Як розповідає селищний голова Каланчацької ОТГ Зінчук Володимир Калинович:

"27 років на бюджетні установи ніхто не звертав уваги - ані на дороги, ані на наші установи. Кожній із них уже по 50-60 років, а будівлі потребують капітального ремонту", - каже голова ОТГ.

Одним із перших кроків, що зробила громада після об'єднання, було утеплення дитячих садків та школи.

"З минулого року був залишок у 10 млн. грн. невикористаних коштів, ми їх направили на термомодернізацію наших бюджетних установ. Розуміємо, що від цього перш за все будуть створені умови для людей і скорочені витрати енергоносіїв", - пояснює Володимир Калинович.

Уже повністю відремонтували один дитсадок. Та зміни неможливо не помітити - якщо раніше взимку температура у його приміщенні була 15-18 градусів, то цієї зими вона не опускалася нижче 22 градусів. На ремонт витратили 1.4 млн. гривень.

Замінили вікна та двері ще в одному дитячому садочку, до кінця року завершать енергозберігаючий ремонт у всіх навчальних закладах.

"Це коли так було, щоб замінили всі вікна та двері за такий строк!", - кажуть у громаді.

За останній рік громада взагалі оновила свій комунальний "автопарк" - купили сміттєвоз, асенізаторську машину, екскаватор.

"Якщо б ми не зробили цього, був би колапс, - каже голова. - До цього на балансі були тільки старі, ще радянські, трактори, екскаватор та машина сміттєвоз. Техніка не оновлювалася десь 50 років".

Та більше - громада розширює спектр своїх послуг і вже робить ямковий ремонт доріг, якого тут деякі села не бачили 20 років.

Для цього придбали спеціальну комбіновану машину. Крім ремонту доріг, вона може чистити сніг, підмітати населений пункт, розкидати суміш від ожеледиці, поливати дороги.

Ремонт доріг в ОТГ зробили на 700 тисяч гривень. У минулому році це було за рахунок коштів інфраструктурної субвенції - 7,9 млн. гривень. Цього року зі збільшенням кількості ОТГ субвенція набагато менша - 5.2 млн. грн. Тому наразі машина не працює, але вона може заробляти ремонтом в інших громадах.

Зібрати податки

Після об'єднання Каланчацька громада вирісла з 12 до 16 тисяч людей, а ось бюджет громади підвищився в рази - з 5-6 млн. до 100 млн. гривень. Це дозволяє  нарешті  звернути увагу на занедбану впродовж багато років комунальну власність.

Основний прибуток до  бюджету  громад - земельний податок. Але з ним проблеми - його платять далеко не всі та не в повному обсязі. ОТГ зверталася навіть до податкової, щоб ті зробили перевірку. У податковій зазвичай кажуть, що в них не вистачає працівників, у районах зруйновані структури. Стан речей має змінитися, коли в громади передадуть збори податків. Поки цього не сталося, громади втрачають бюджет.

Ще одна проблема, про яку кажуть у громаді, - формула субвенцій, яка однакова для всіх регіонів. Але на Херсонщині впевнені, що вона має бути диференційованою.

Окрім отримання субвенцій, громади намагаються заробляти - надавати платні послуги. Наприклад, у Каланчаку вже скоро має запрацювати ЦНАП. Комунальні господарства, яких в ОТГ чотири, можуть надавати послуги іншим громадам, також за гроші.

Автобуси для реформ

"Якщо не буде автобусів і доріг, то ні про яке підвищення якості навчання йтися  не може ", - так вважає Володимир Калинович.

Наразі громада проводить тендери на закупку двох шкільних автобусів. Один куплять за рахунок коштів державного бюджету та 50% сплатять із бюджету громади. Інший - за рахунок інфраструктурної субвенції.

Шкільни автобуси допоможуть реформувати систему шкіл в ОТГ та знову ж більш ефективно розподіляти бюджет. Уже прийняли рішення створити три опорні  школи, які запрацюють з 1 вересня. Саме до них має бути організоване підвезення - інакше ніколи не вдасться позбавитися шкіл, де лише кілька десятків учнів, а різні предмети викладає один і той же вчитель. Зміни відбуваються попри тиск педагогів та батьків. Перші хвилюються за свої робочі місця та підбурюють других.

"Але ми не будемо йти насильницьким шляхом - будемо переконувати, створювати кращі умови", - каже голова.

Переконати громаду

"На сьогодні люди очікують від нас швидких конкретних результатів. Але в спілкуванні з людьми - я об’їхав всі практично громади, звітував і говорив, що швидко все не можна зробити. Для цього повинен бути ресурс, певні умови створені. Тому переконуємо, і це є одна з найтяжчих складових, щоб переконати сьогодні людей у тому, що чекати швидких змін та результатів сьогодні не потрібно", - розповідає Володимир Калинович.

Важко долається один із місцевих страхів - медична реформа. Наразі тільки трохи більше 30% людей погодилися підписати нові договори з лікарями.

"Усе це пов’язане з особистими документами - бояться, що особиста інформація кудись вийде. Але ми їх переконуємо", - пояснює головний лікар центру ПМСД. Але для реєстрації ОТГ закупило спеціальне програмне забезпечення та ноутбуки.

"Мабуть, мало інформації, і наші люди не звикли до змін. Наша сільська медицина сьогодні дійшла того рівня, що далі опускатися нікуди, треба щось із нею робити. Правильно чи неправильно ми робимо, я думаю, що розсудить історія. Але те, що треба щось робити - це однозначно", - упевнений Володимир Калинович.

Уже зараз у жителів є можливість проходити безкоштовне обстеження на новому УЗІ апараті, одному з найкращих в області. Також є новий кардіограф, що передає кардіограму в Херсон, щоб одразу отримувати від лікаря консультації. Закупили новий маммограф, необхідний для скрінінгу. Ці апарати мобільні, тому обстеження можна проводити на виїзді.

Попереду - ще одна складна реформа, в якій потрібно буде переконати населення.  З початку 2018 року в Україні мають сортувати сміття, та Каланчацька ОТГ матиме свій податок на сміття - тільки так, кажуть, вони зможуть реалізувати державну політику по сортуванню. 

Щоб забезпечити роздільне збирання сміття та поставити хоча б 3 фракції, потрібно мінімум 5 млн. грн., яких зараз у громади немає. Тому йдуть шляхом Польщі, де голови Херсонських ОТГ вивчали досвід самоврядування. Але перш ніж ввести податок на збір сміття, розрахують тариф, а потім обговорять його з  населенням.

Але цього також буде недостатньо, щоб побудувати свій сортувальний завод. Проект по сміттєзвалищу, який підготував голова, досі лежить десь у кабінетах.

"У сміття ніхто не хоче інвестувати", - констатує Володимир Калинович.

Повернути річку

За рік зробили всі заплановані проекти, та проекти цього року чекають півроку на бюджет - така процедура.

Серед того, що запланували - одна з важливих для місцевих жителів проблем. Вони хочуть відновити річку Каланчак, яка зараз майже не має води та поросла очеретом. 

Для цього все готово - побудовані труби, які подадуть воду з північно-кримського каналу в річку. Трубопровід буде працювати за принципом сифону, тобто затрат на електроенергію не буде. Його побудували у 2017 році за кошти державного фонду на соціально-економічний розвиток. Співфінансування з ОТГ - 10%. Вартість усієї споруди-  1 млн. гривень.

Чому не роблять цього зараз? - ОТГ чекає на осінь, коли вода з каналу буде безкоштовна.

"Жаль бюджетні гроші платити за воду", - каже керівник громади.

Завдяки цій воді сподіваються збільшити течію, що природним шляхом має очистити річку. Якщо пройде все за планом, за 2-3 роки річка Каланчак буде знову текти, як і раніше.

Шанс вижити

Перший рік громади був дуже насиченим. За новими правилами треба було переоформлювати землі, майно, отримувати нові ліцензії. Хоча складно, та громади впораються.

Але, незважаючи на початкові успіхи реформи децентралізації, у громаді кажуть, що "зробити комунізм в окремо взятій країні" неможливо.

"Як би ми не хотіли, не старалися зробити якісь зміни, якщо ці зміни не будуть пов’язані з державою у цілому, кардинально змінити ситуацію без рішень ВР, уряду ми не зможемо", - каже Володимир Калинович.

У громадах чекають на підтримку у вирішенні головних проблем регіону - відтоку робочої сили та поганих доріг. Не вистачає коштів на освіту, медицину.

"Децентралізація в нас іде тільки тут, у низах. А у верхах - централізація", - поки що констатують в ОТГ. Тут розуміють, що децентралізація - єдиний шанс для села вижити.

Цей матеріал було підготовлено в рамках Програми міжредакційних обмінів за підтримки Національного фонду на підтримку демократії NED. 

P.S. Публікація підготовлена в рамках проекту «Права людини і місцева демократія» за фінансової підтримки Національного Фонду на підтримку демократії (NED). Проект реалізується Благодійною організацією «Фонд милосердя та здоров'я».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Національного Фонду на підтримку демократії.

P.P.S. Безоплатну юридичну консультацію можна отримати в Громадській приймальні Благодійної організації «Фонд милосердя та здоров'я» за адресою: м. Херсон, вул. Б. Мозолевського (колишня Фрунзе), 2, оф. 19. Особистий прийом: вівторок з 10.00 до 15.00. Тел. (0552) 49 60 03, (066) 790 90 21.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів