Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

“Дія” в дії: державні послуги без черг та нервів

Поширити:
25 грудня 2020 06:23
3,125

У 2020 році українці отримали можливість отримувати державні послуги онлайн. Для цього Міністерство цифрової трансформації України запустило онлайн-сервіс та мобільний застосунок "Дія" (Держава і я).

“Дія” -  крок до цифрової держави, коли не потрібно вистоювати в нескінчених чергах, бігати по кабінетах та робити незліченні копії документів, витрачаючи на це свій час та нерви. До того ж сервіси мають значний антикорупційний ефект, адже усувається людський фактор при отриманні документів. 

Як працює сервіс

Щоб користуватися сервісом, необхідно ідентифікуватися за допомогою технології Системи Id.gov.ua (Bank ID НБУ, Mobile ID) та кваліфікованого е-підпису.

На порталі "Дія" українцям доступні близько 50 електронних послуг та інформація з 6 реєстрів. Кількість послуг буде збільшуватися, поки всі вони не будуть переведені в онлайн.

Послуги розподілені за двома напрямками: для громадян та для бізнесу.  Далі вони розмежовуються на категорії. Для громадян це:

  • довідки та витяги; 

  • навколишнє середовище; 

  • безпека та правопорядок; 

  • сім'я; 

  • пенсії, пільги та допомога; 

  • транспорт; 

  • земля, будівництво, нерухомість; 

  • ліцензії та дозволи; 

  • підприємництво. 

Для бізнесу є категорії: 

  • земля, будівництво, нерухомість; 

  • ліцензії та дозволи; 

  • транспорт; 

  • медицина та фармацевтика; 

  • витяги та довідки; 

  • створення бізнесу.

Наприклад, у розділі “Підприємництво” можна відкрити ФОП та ТОВ, не виходячи з дому чи офісу, швидко та зручно. Вам знадобиться електронний підпис. Заповнення заяви займає 10 та 20 хвилин відповідно, а реєстрація – до 2 робочих днів. Це найшвидша онлайн-реєстрація бізнесу в світі. З цікавого: якщо ви поки не обрали форму оподаткування, на сайті є короткий тест, який допоможе вам визначитися. Тут же ФОП можна і закрити. 

А у сервісі “єМалятко” можна зареєструвати народження дитини, а також замовити інші необхідні для батьків державні послуги - детальніше про це читайте у нашому попередньому матеріалі.

Як авторизуватися на порталі та огляд Кабінету громадянина, можна подивитися у відео:

 

Документи завжди під рукою

Тепер можна не хвилюватися, що забули документи вдома. У мобільному застосунку “Дія” доступні всі основні цифрові документи: ID-картка, закордонний біометричний паспорт, водійське посвідчення, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, автоцивілка, студентський квиток, свідоцтво про народження дитини, довідка внутрішньо переміщеної особи та індивідуальний податковий номер платника ПДВ. 

Документи підтягуються до застосунка автоматично після реєстрації. Інколи деякі документи доведеться додавати вручну, наприклад, у застосунку можуть не відображатися документи, видані до 2013 року.

Україна стала першою у світі державою, де можна користуватися цифровим паспортом та не пред'являти паперовий чи пластиковий аналог. Але слід зазначити, що усі документи в мобільному застосунку «Дія» дійсні лише на території України. 

Після нещодавнього оновлення у застосунок додали шеринг документів – можливість поділитися копіями цифрових документів. Це значно спростить отримання банківських або поштових послуг, заселення у готель і т.п..

Ще у застосунку тепер відображаються штрафи ПДР та борги за виконавчими провадженнями. Користувачі можуть не тільки переглянути інформацію, а й одразу сплатити штрафи Apple Pay/Google Pay або карткою.

Додаткові сервіси, доступні на порталі

“Гід з державних послуг”

Якщо ви плануєте відкрити бізнес, змінити місце проживання, отримати свідоцтво про народження, або будь-які інші послуги, що надаються органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, то всю інформацію про місце, спосіб, строки, вартість, результати отримання послуг та спосіб оскарження результатів можна знайти на онлайн-порталі “Гід з державних послуг”. 

Тут доступна інформація про 1 170 послуг, які розподілено на 17 категорій (залежно від сфери діяльності) та 36 життєвих подій. Онлайн-портал постійно оновлюється і невдовзі тут буде розміщено інформацію про всі державні послуги, які надаються в Україні.

У Мінцифрі підкреслюють, що “Гід з державних послуг” — це офіційне джерело інформації. Якщо орган виконавчої влади чи місцевого самоврядування під час надання певної послуги вимагатиме документ, про який не згадано на онлайн-порталі, посилання на нього є аргументом для громадян не надавати відповідні документи.

"Дія. Цифрова освіта"

Відтепер кожен українець має безкоштовний доступ до цифрової освіти у форматі освітніх серіалів, адже на порталі працює Національна онлайн-платформа з цифрової грамотності "Дія. Цифрова освіта". 

Наразі доступні 30 серіалів на різні теми, наприклад: базові цифрові навички, цифрова грамотність для вчителів, серіал для батьків "Безпека дітей в інтернеті", "Смартфон для батьків", "Карантин: онлайн-сервіси для вчителів" та інші. Їх кількість буде постійно збільшуватися. 

За даними Мінцифри, менш, ніж за рік понад 400 тисяч жителів країни пройшли навчання на порталі.

“Дія. Бізнес”

Онлайн-платформа “Дія.Бізнес” поки працює в тестовому режимі. Це портал для підприємців, який покликаний допомагати їм у створенні, розвитку та масштабуванні бізнесу. Портал працює в двох напрямках: інформаційна платформа і служба онлайн-консультацій.

Як інформаційна платформа портал має декілька розділів:

  1. “Національна онлайн-школа для підприємців”. На платформі вже доступно 9 освітніх курсів на теми "10 кроків для початку власної справи", "Фінансова грамотність для підприємців" та інші. Кількість доступних курсів буде збільшуватися, усі вони -  безкоштовні.

  2. “Сервіси та можливості”: каталог безкоштовних можливостей, шаблонів документів для створення та функціонування бізнесу, програм та сервісів — як для початківців, так і для досвідчених підприємців. 

  3. “Знайти ідею”: список ідей для бізнесу;

  4. “Кейси та новини”: актуальні новини для підприємців про можливості для розвитку власної справи, а також історії успіху.

Щоб отримати онлайн-консультацію від експерта, підприємець повинен вибрати на порталі необхідний напрямок, визначити зручний для себе формат консультації, зареєструватися і зарезервувати час в своєму календарі.  Усі консультації безкоштовні. 

“Мої дані викрадуть” - ні

За словами розробників, “Дія” — добре захищена платформа, яка зберігає мінімум інформації про своїх користувачів. А авторизація проходить через банківські системи, які мають високий рівень безпеки. 

Застосунок не зберігає персональних даних користувачів, а лише в разовий запит ідентифікованого громадянина відображає інформацію з реєстрів. На смартфонах Android навіть не можна зробити скрін із застосунку.

Плани на майбутнє

Як розповів Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров, під час онлайн-презентації “100 головних перемог Мінцифри у 2020 році”, у 2021 Україна починає переходити у режим “без паперів”, коли усі послуги стануть цифровими. І, за планом, уже з вересня наступного року чиновники не зможуть вимагати від людей паперові довідки. Українці самі обиратимуть, як їм зручніше. 

Цікаво, що на створення порталу не витрачали бюджетних коштів. Фінансування "Дії" відбувається за підтримки проєкту USAID/UK aid "Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS", Програми EGAP, що фінансується Швейцарською агенцією з розвитку та співробітництва та реалізується Фондом Східна Європа та Innovabridge, проєкту USAID "Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні "ВзаємоДія" та проєкту EGOV4UKRAINE програми U'-LEAD з Європою.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів