У цьому році херсонці вперше розпоряджатимуться своїм власним бюджетом в 10 мільйонів гривень. Саме стільки коштів передбачає програма громадського бюджету для Херсона.
Бюджет участі дає можливість містянам власноруч розв’язувати “наболілі” питання з благоустрою чи соціальних потреб. Наприклад: встановити спортивний майданчик біля власного будинку, облаштувати зону відпочинку в публічному місці або ж провести фестиваль. Вирішувати, яким ідеям давати підтримку, будуть самі херсонці шляхом голосування. Обраними проектами опікуватиметься Координаційний комітет, який готуватиме його до голосування на сесії міської ради.
У Херсоні такий комітет створено на початку цього року. До нього увійшли 32 представники громадських організацій, голів ОСББ, депутатів та представників виконавчих органів Херсонської міської ради. З другої спроби члени комітету все ж таки обрали собі голову. Нею стала представниця від громадської організації “Глобальний погляд” Людмила Кузьменко. Також вона обіймає посаду проректора в Херсонському економічно-правовому інституті (ХЕПІ).
Проте обрання голови не обійшлося без суперечок. Через них одне засідання, що відбулося 11 січня, розтягнулося на два дні. З самого початку роботи комітету депутати влаштували гучні перепалки та не припиняли обмінюватися звинуваченнями. Наприклад, депутат Сергій Білоковиленко з фракції радикальної партії наполегливо переконував членів комітету віддати голос за позафракційного Руслана Рубана, а не за свою колегу по фракції Оксану Д’якову. Сама Д’якова була шокована таким поворотом подій і заявила, що її нудить від змови проти неї. Міжособистісні чвари депутатів створили розбрат серед інших членів комітету. Через це вони ніяк не могли проголосувати необхідною більшістю за жодну з кандидатур на голову Координаційного комітету. Так звичайне голосування шляхом підняття рук перетворилося на анонімне голосування в бюлетенях. Але і це не принесло жодного результату. Тоді “керуючий безладом” міський голова Володимир Миколаєнко оголосив перерву засідання до 15 січня.
Зібравшись вдруге, депутати дещо схаменулися і запропонували обрати голову Координаційного комітету серед представників громадськості. Але і тут не обійшлося без суперечок. Оксана Д’якова висунула кандидатуру від громадської організації “Глобальний погляд” Людмилу Кузьменко. На противагу Руслан Рубан закликав віддавати свої голоси за представницю від громадської організації “Рух розвитку ОСББ Херсона” Тетяну Якименко. І все б нічого, але члени комісії не розуміли, як можна голосувати за відсутню на засіданні Тетяну Якименко і чи згодна вона очолити комітет. Руслан Рубан стверджував, що Якименко надіслала йому смс-повідомлення зі згодою. А от очільниця «Руху розвитку ОСББ Херсона» Ірина Зoря запевняла всіх, що її колега Тетяна Якименко відмовилася висуватися.
“Не могла Тетяна відправляти жодних смс-повідомлень. Я пробувала додзвонитися до неї - її телефон поза зоною досяжності” - наполягала очільниця “Руху розвитку ОСББ Херсона” Ірина Зoря.
Після тривалих суперечок кандидатуру Тетяни Якименко все ж таки внесли до бюлетеня, але більшість голосів набрала її суперниця Людмила Кузьменко. Після вдалих “виборів” Володимир Миколаєнко поступився місцем “диригента безладу” новообраній голові. З цього моменту припинилися всі суперечки, і члени комітету почали вирішувати технічні питання своєї роботи.
За словами одного з членів комітету Оксани Сахно, в інших містах відсутня практика обрання голови. Зазвичай ним автоматично стає секретар міської ради. В Херсоні вигадали свій “велосипед” і внесли в положення про громадський бюджет пункт з обранням голови комітету, яке перетворилося на двотурові анонімні вибори.
“Дуже дивна ситуація склалася навколо обрання голови, адже голова і члени координаційного комітету не мають жодних повноважень розпоряджатися грошима. Завдання цього комітету - розповісти херсонцям про бюджет участі і спонукати їх подавати свої заявки. Далі ми маємо вдосконалювати підтримані мешканцями міста проекти та готувати їх до голосування на сесії міської ради” - зазначає Оксана Сахно
Викликає подив і те, як члени комітету (переважно представники депутатського корпусу) “заморочились” з обранням голови, водночас проігнорував значні порушення положення про громадський бюджет. У ньому чітко вказано про сім представників депутатів в комітеті, але наразі їх десять. У містах значно більших за Херсон в координаційні комітети входить максимум 21 член. Херсонський Координаційний комітет налічує аж 32 члени. До того ж їх має бути непарна кількість, щоб уникнути рівного розподілу голосів. Тому нашому комітету знадобилося цілих два дні на обрання голови.
Спостерігаючи за стартом роботи Координаційного комітету громадського(!!!) бюджету, яскраво помітна передвиборча фальшивість депутатів. Це на білбордах вони обіцяють добробут і злагоду. На ділі деякі з них без жодних докорів сумління нехтують часом, терпінням і думкою громадськості на догоду власним інтересам.
P.S. Публікація підготовлена в рамках проекту «Права людини і місцева демократія» за фінансової підтримки Національного Фонду на підтримку демократії (NED). Проект реалізується Благодійною організацією «Фонд милосердя та здоров'я».
Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Національного Фонду на підтримку демократії.
P.P.S. Безоплатну юридичну консультацію можна отримати в Громадській приймальні Благодійної організації «Фонд милосердя та здоров'я» за адресою: м. Херсон, вул. Б. Мозолевського (колишня Фрунзе), 2, оф. 19. Особистий прийом: вівторок з 10.00 до 15.00. Тел. (0552) 49 60 03, (066) 790 90 21.