Підтримати нас

Як роспропаганда маніпулює заявою румунського прем’єра про прохання до України визнати «відсутність молдовської мови»

Vgoru
Автор статті
22 серпня 2023 16:00
2,203
Поширити:

Головний кремлівський пропагандист Соловйов у своєму телеграм-каналі написав, що прем’єр-міністр Румунії нібито звернувся до українського колеги із проханням визнати молдовську мову не чинною на правовому рівні. У пості топпропагандист, посилаючись на прем’єра, уточнив, що Молдова начебто нещодавно прийняла закон, що визначає державною не молдовську, а румунську мову.

Інформацію продублювали російські ЗМІ, а також підсанкційний в Україні сайт «Strana.news», який легітимізує погляди Кремля в Україні.

18 серпня прем’єр-міністр України Денис Шмигаль відвідав Бухарест, де зустрівся зі своїм колегою Марчелом Чолаку. Після обговорення всіх питань, міністри дали спільну пресконференцію. 

Під час зустрічі румунський прем’єр-міністр наголосив на важливості забезпечення рівних прав й свобод для румунів в Україні, а також визнати неіснування так званої «молдовської»мови.  

Цитата: «Щодо проблеми так званої «молдовської» мови я відновив давнє прохання румунської сторони про те, щоб українська влада визнала її відсутність і вжила відповідно всіх правових та адміністративних заходів» – сказав Марчел Чолаку.

Також прем’єр-міністр зазначив, що Республіка Молдова нещодавно прийняла нормативний акт, згідно з яким вона визнає офіційною мовою румунську. Дійсно, у березні цього року парламент Молдови схвалив закон, яким визначив державною мовою румунську. 23 березня його підписала президент Мая Санду. 

Згідно з конституцією Молдови, державною мовою в країні досі вважалася «молдовська». При цьому у Декларації про незалежність від 1991 року зазначено, державна мова – румунська.

У 2013 році Конституційний суд Молдови визнав, що текст Декларації має вищу юридичну силу, ніж Конституція. Власне, тому мова має називатись «румунською». Разом з тим, Міжнародна організація зі стандартизації офіційно визнала румунську мову Молдови. 

З підписанням закону у всьому законодавстві країни термін «румунська мова» повинен буде замінити словосполучення «молдовська мова», «офіційна мова», «державна мова» і «рідна мова».

Питання «молдовської мови» дуже заполітизоване. Все почалось ще  у 1812 році. Тоді російська імперія анексувала частину молдовського князівства до річки Прут, територію між Дністром і Прутом. Загарбники назвали захоплену східну частину Бессарабською губернією. 

Частина Молдавського князівська, що не потрапила під вплив російської імперії, пізніше приєдналась до Валахії. Згодом об’єднана держава почала називатись Румунією. Російську владу непокоїло існування окремої держави на території колоніальної імперії. Власне, тому в імперії вирішили формувати  молдован нові риси ідентичності.

Після розпаду імперії Бессарабія повернулась до складу вже Румунії, проте у 1940 році радянська влада знов приєднала Бессарабію до союзу. Там запровадили новий політичний режим та мову. Населення Молдови проголосили «молдовським народом», неодноразово підкреслюючи різницю, нібито це вони відрізняються від румунського народу.  Пізніше радянська влада намагалася виправдати існування окремої «молдовської мови та нації», намагаючись просувати псевдонаукові твердження їхнього походження.

Росія досі намагається підтримувати наратив, що мова, якою послуговується місцеве населення Молдови – відмінна від румунської. А також, що Молдова і Румунія – це окремі країни, які мають багато культурних та мовних розбіжностей. Як приклад, у березні цього року речниця мзс рф захарова заявила, що румунська і так звана молдовська мови схожі, але мають «різні діалекти». Вона також сказала, що «молдовська мова старша за румунську», і що перша нині офіційно існує в Придністров’ї, проросійському сепаратистському регіоні Молдови, де розміщені російські війська. 

Такі заяви російська пропаганда робить з метою посилити вплив в регіоні та створити враження, що молдавська нація має свою окрему ідентичність, яка відрізняється від румунської. Насправді румунська та молдовська мови є дуже схожими, і їх розбіжності полягають лише у лінгвістичних тонкощах, які не є суттєвими. 

Однак Росія намагалася підкреслити цю різницю, щоб зберегти вплив на Молдову.

ВИСНОВОК

  • Російська пропаганда використовує аргументи виняткові аспекти молдовської мови, такі як деякі лінгвістичні  відмінності, хоча насправді, «молдовська мова» – штучно створений радянською владою конструкт.
  • Росія робить це для відокремлення Молдови від румунського впливу, таким чином сприяючи власним політичним цілям, а саме – можливості впливати на країну через створений нею анклав під назвою Придністровська республіка, яка не визнана цивілізованим світом.
  • Саме тому пропагандисти вхопилися за вислів румунського прем’єра, що був адресований його українському колезі і подали меседж у маніпулятивному контексті – мовляв, в Україні ось-ось будуть утискати «носіїв молдавської мови», як раніше російської.

P.S. Матеріал розміщено в рамках ініціативи Мережа проєктів з протидії дезінформації.

Більше новин читайте на нашому телеграм каналі
Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ