Російська пропаганда і деякі українські ЗМІ почали розповсюджувати неправдиву інформацію, мовляв, якщо не користуватися грошами на пенсійному рахунку, або не пройти верифікацію, то пенсію заберуть. Медіаплатформа “Вгору” пояснює, що відбувається насправді.
Після повномасштабного вторгнення російської армії Мінсоцполітики разом із Пенсійним фондом перенаправили пенсії українців з Укрпошти на картки. Тож українські громадяни змогли отримувати пенсію на тимчасово окупованих територіях. Як заявляє Дарія Марчак, перша заступниця міністра соціальної політики, якщо українцю не вдалося зняти пенсію в умовах окупації, то гроші “чекатимуть” на нього, але не більше ніж 3 роки.
Щоб з'ясувати, що відбувається з пенсіонерами на тимчасово окупованих територіях (питання постало після 2014 року), та гарантувати, що в умовах війни виплати не лежатимуть мертвим ресурсом, а використовуються пенсіонером, була введена підстава для припинення нарахування пенсії, а саме – неотримання громадянином пенсії протягом 6 місяців підряд. Ця підстава не є новою. Але вона стосувалася саме питання фізичного отримання пенсії. Якщо пенсіонер має банківську картку, то в законі не було підстав проконтролювати, отримує він виплати, чи ні.
Саме тому запропонували новий закон, який поки прийнято в другому читанні. Він збільшує кількість підстав для припинення нарахування пенсії, у тому числі “в разі відсутності протягом 6 місяців підряд видаткових операцій в установах банків на поточних рахунках, на які проводиться виплата пенсій”. Якщо ж пенсійний рахунок лишається недоторканним 7 місяців, пенсію можуть припинити нараховувати. Пропонується додати ще одну підставу для припинення нарахування пенсії, а саме – непроходження фізичної ідентифікації (про це далі).
Додатково, як зазначає пресслужба Апарату Верховної Ради, новий законопроєкт спрямований на те, щоб врахувати стаж українців, набутий за період роботи в СРСР та коли вони працювали за межами України до 1992 року (раніше це окремо не зазначали, бо існувала угода між країнами – учасницями Співдружності Незалежних Держав).
Як зазначає Дарія Марчак, якщо вам припинили нараховувати пенсію, це не означає, що вас позбавили пенсії. Її продовжують нараховувати.
Щоб поновити отримання пенсії, раніше було потрібно відвідати відділення Пенсійного фонду або банку. Але Мінсоцполітики розширив можливості українців пройти фізичну ідентифікацію. Зараз поновити пенсію можна за допомогою:
Відповідна послуга є на сайті Дії.
Процедура фізичної ідентифікації отримувача пенсій та соціальних виплат діє в Україні з 2004 року та є розповсюдженою міжнародною практикою. Її мета – пересвідчитися, що виплати отримує саме та особа, яка має на це право. Зазвичай ця ідентифікація проходить миттєво – коли вам видає пенсію листоноша, або ви отримаєте її в банку.
Через коронавірус в останні три роки винятково не застосовувалася процедура фізичної ідентифікації щодо пенсіонерів, які отримали статус ВПО до 24 лютого. Вона поновилася з літа 2023 року. Тобто важливо або відвідувати особисто відділення Ощадбанку, де ви отримуєте пенсію, або авторизуватися через Дія. Підпис не рідше ніж раз на шість місяців, або знімати пенсію з картки.
Отже, не є новиною припинення нарахування пенсії (не позбавлення!), якщо її не отримують протягом 6 місяців. Проте на розгляді в Раді перебуває законотворча пропозиція, яка вимагає, щоб і пенсійний рахунок був активним. Але навіть у випадку, коли не було зняття з пенсійного рахунку протягом 6 місяців, та пенсію припинили нараховувати, в українців є широкі можливості пройти ідентифікацію та поновити нарахування пенсії на картку або через Укрпошту.