Для впливу на європейську та американську громадську думку російська пропагандистська машина застосовую різні механізми та інструменти. Так, ще до повномасштабного вторгнення була розгорнута мережа так званих експертів із числа колишніх політиків, науковців, журналістів, військових, які просували російську повістку в західному інформаційному просторі.
Але росія пішла ще далі – розгорнула глобальну мережу дезінформаційної кампанії під кодовою назвою «Doppelganger» – «Двійник». Її особливість це створення підробних сайтів, які мімікрують під світові медіа. Через них пропаганда поширює необхідну інформацію.
Журналісти газети Haaretz опублікували велике дослідження масиву даних про те, як пов’язані з кремлем організації створюють практично ідеальні копії сайтів міжнародних ЗМІ зі схожими доменними іменами. На цих сайтах розміщується фейкова інформація по актуальних темах.
В межах «Doppelganger» були створені підроблені версії сайтів Fox News, Le Monde, Der Spiegel, популярного ізраїльського ресурсу Walla та інших великих майданчиків.
Окремим напрямком стало поширення дезінформації про нібито перерозподіл американської допомоги Україні на користь Ізраїлю. Журналісти зазначають, що деякі фейкові сайти були запущені наступного дня після нападу ХАМАС на Ізраїль, 8 жовтня, що є черговим опосередкованим доказом підготовки Росії до підтримки нападу ХАМАС, зокрема, в інформаційному забезпеченні їх агресивних дій.
«Doppelganger» є продовженням інформаційно-психологічних операцій рф, які були масштабно апробовані в ході інформаційного супроводу повномасштабного вторгнення російських окупантів в Україну.
На підтвердження даних дослідників видання Haaretz, нагадаємо, що у своїх викриттях фахівці «БезБрехні» неодноразово стикалися із випадками фейкових публікацій, які були зроблені нібито від імена вагомих українських видань. Насправді ж це були підробки даних медіа.
Так, у серпні 2023 року пропаганда поширили публікацію, нібито з сайту видання «Українська правда» за авторством відомого журналіста Павла Казаріна, де він начебто пише про «провал контрнаступу, що союзники кинули Україну і президента Зеленського» (матеріал можна прочитати за посиланням – https://surl.li/kkhcc).
Теж у серпні 2023 року пропагандисти зробили вкид, сфальсифікувавши сайт видання «РБК-Україна». В статті нібито від авторів медіа дискредитувалася політика Зеленського щодо церкви московського патріархату в Україні і перенесення свят за європейським календарем (матеріал можна прочитати за посиланням – https://surl.li/nkrox).
На початку листопада 2023 року пропагандисти поширили подвійний фейк. По-перше, приписали постачання зброї терористам ХАМАСу військовим 128-ї бригади. По-друге, зробили це способом фальсифікації публікації у виданні «Українська правда» – була підроблена сторінка видання із використанням логотипу медіа (матеріал можна прочитати за посиланням – https://surl.li/nkrql).
Для того, щоб не попасти на гачок таких вкидів слід звертати увагу на url-адресу сайту який поширює сумнівну інформацію, деталі дизайну, час публікації, характерні елементи позначок та виділень по тексту – саме на таких дрібницях як правило помиляються кремлівські фейкороби.
P.S. Матеріал розміщено в рамках ініціативи Мережа проєктів з протидії дезінформації.