Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Маніпуляції навколо телемедичного обладнання, або що ховається у дрібницях

Поширити:
30 жовтня 2019 08:02
1,254

На селекторній нараді в Херсонській облдержадміністрації директор Департаменту охорони здоров'я ОДА Віктор Короленко повідомив, що відповідно до наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 1 жовтня, Херсонщині виділено кошти на закупівлю 64 мобільно-діагностичних комплексів для запровадження телемедицини.

Селекторна нарада 07.10.2019. Виступ директора Департаменту охорони здоров'я ОДА Віктор Короленко на 53.28 - 53.55 хв:

Фактчекери перевіритли викладену інформацію.

ТЕЗА. «Відповідно до наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 01.10.2019 Херсонщині виділено кошти на закупівлю 64 мобільно-діагностичних комплексів для запровадження телемедицини. Для початку процедури закупівлі потрібно співфінансування. Загальна фіксована Міністерством ціна – 110 тис. грн., з яких 99 тис. грн. – кошти державного бюджету, а 11 тис. грн. – кошти місцевих громад».

ВЕРДИКТ: ПРАВДА з ознаками МАНІПУЛЯЦІЇ / ФАКТИЧНА ПОМИЛКА

На сайті Міністерства розвитку громад та територій України наказу від 01.10.2019 не оприлюднено. Однак що такий наказ існує, підтверджує оголошення про закупівлю 64 комплектів телемедичного обладнання для Херсонщини, яке 22 жовтня вже розміщено на сайті Рrozoro. Тобто кошти дійсно виділено і вони вже надійшли на рахунок в казначейство.

Замовник закупівлі - комунальний заклад «Обласна база спеціального медичного постачання» Херсонської обласної ради. Прийом пропозицій триватиме до 22 листопада. Очікувана вартість – 7, 04 млн грн. з ПДВ, тобто із розрахунку 110 тис. грн. за один комплект.

Телемедицина впроваджується й в інших регіонах. На сайті Міністерства розвитку громад та територій України у цьому році оприлюднено два накази стосовно комплектації відповідним обладнанням сільських амбулаторій.

Один - від 19.04.2019 № 101 «Про затвердження Переліку заходів, що фінансуються за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів, спрямованих на розвиток системи охорони здоров’я у сільській місцевості, щодо забезпечення телемедичним обладнанням комунальних закладів охорони здоров’я у сільській місцевості»

Він стосується придбання комплектів для амбулаторій Дніпропетровської (у кількості182), Кіровоградської (120), Полтавської (373), Рівненської (308) областей.

Також на сайті Міністерства є наказ від 50.05.2019 № 124 «Зміни що вносяться до Переліку заходів, що фінансуються за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів, спрямованих на розвиток системи охорони здоров’я у сільській місцевості, щодо забезпечення телемедичним обладнанням комунальних закладів охорони здоров’я у сільській місцевості»

Цим документом передбачається виділення коштів на придбання відповідного обладнання для  амбулаторій Вінницької (4), Донецької (22), Івано-Франківської (164), Київської (230) областей.

Однак в обох наказах вказано не «фіксовану» вартість комплектів, а - орієнтовну.  Тобто, директор Департаменту охорони здоров'я ОДА Віктор Короленко фактично помилився у термінах.

Що стосується кошторису, він для більшості регіонів дійсно такий самий, як було озвучено на селекторній нараді та оприлюднено на офіційному сайті ХОДА: 110  тис. грн., й обсяг фінансування за рахунок державної субвенції - 99 тис. грн.

У той же час орієнтовна вартість обладнання для амбулаторій Полтавської області в наказі Міністерства вказана набагато меншою - 68,4 тис. грн. Хоча предмет закупівлі - той самий, телемедичне обладнання. Кошторис субвенції - 61,6 тис. грн.

А орієнтовна вартість комплектів для амбулаторій Київської області - 98,9 тис. грн. Фінансова частка держави - 89 тис. грн.

Таким чином, твердження, що вартість одного комплекту складає 110 тис. грн.. і це  є «загальним» - також фактична помилка. 

І на останок фактчекери поцікавилися, що ж саме входить до складу телемедичного обладнання для сільських амбулаторій.

У тендерній документації замовники начебто закупають одне й те саме, але вимоги до комплектації та технічних характеристик обладнання - різняться.

Наприклад,  Синельниківська райдержадміністрація Дніпропетровської області закупає 12 комплектів «системи реєстрації медичної інформації та дослідницьке обладнання», яке складається з: загальної оглядової цифрової камери; дерматоскопа; монітору життєво-важливих показників із цифровим інтерфейсом; 12-канального електрокардіографа з цифровим інтерфейсом; спірометра.

Комунальне некомерційне підприємство «Коломийський районний центр первинної медико-санітарної допомоги Коломийської районної ради» за ті ж кошти замовляє 13 штук «Комплект обладнання для надання медичних послуг із застосуванням телемедицини». До комплекту мають входити таке ж обладнання як у попередньому замовленні, але на додаток має бути ще й сумка для транспортування.

А на Херсонщині замовляють «портативний телемедичний діагностичний комплекс для збору, передачі та зберігання інформації про основні показники діяльності організму пацієнта для укомплектування телемедичним обладнанням комунальних закладів охорони здоров’я у сільській місцевості».

У вимогах до комплектації сумка для транспортування стоїть на першому місці, а до комплекту постачальники мають включити не лише вищезгадану апаратуру, а й стетоскоп; пульсоксиметр; автоматичний тонометр для вимірювання артеріального тиску та частоти пульсу; автоматичний термометр для швидкого вимірювання температури на лобі; й апарат для вимірювання рівня глюкози та холестерину.

В тендерній документації також різняться вимоги до ваги обладнання, до оперативної пам’яті, швидкості передачі інформації, умов її зберігання на хмарі та інше.

І вже є прецеденти, коли постійно діюча адміністративна колегія Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель призупиняла торги й вимагала від замовників змінити вимоги до обладнання. Як, наприклад, це сталося по скарзі товариства з обмеженою відповідальністю «Кейс телемедичних технологій» на Нікопольську районну державну адміністрацію. Товариство поскаржилося, що замовник встановив завідомо дискримінаційні медико-технічні вимоги, котрі надають переваги продукції конкретного постачальника - компанії TREDEX. І це може свідчити про намагання не допустити  до  закупівлі  інших  постачальників,  які  можуть запропонувати  аналогічний  продукт  за  меншими  цінами. Колегія АМКУ визнала що порушення дійсно є, й зобов’язала Нікопольську райдержадміністрацію змінити вимоги, тобто привести тендерну документацію у відповідність до законодавства.

${gallery:24129da8814ac86a8d638057f0abc8c8}

Матеріал публікується за сприяння фактчек-проекту «БезБрехні».

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів