Розповідаємо, як зароджувався один із найбільших турнірів у спорті
Чемпіонат світу – одна з головних подій у будь-якому виді спорту, і футбол не є винятком з цього правила. Мундіаль завжди був та залишатиметься однією з провідних тем, а про футбол новини у період проведення турніру читають навіть ті, хто зазвичай дивиться ігри лише зрідка. Пропонуємо вам пригадати найбільш знакові моменти з історії чемпіонатів світу з футболу.
Перший чемпіонат світу з футболу відбувся у 1930 році в Уругваї. Усього в турнірі взяли участь лише 13 команд: сім з Південної Америки, чотири з Європи та дві з Північної Америки. Це найменша кількість учасників в історії чемпіонатів світу (така ж кількість була у фінальному турнірі 1950 року) і єдиний випадок, коли не проводився відбірковий етап.
Команди поділили на чотири групи, а переможці груп виходили до півфіналу. Новий стадіон «Сентенаріо» відкрився лише на шостий день турніру. До цього кількість глядачів на матчах часом не перевищувала 800–1000 осіб. У фіналі, як і очікувалося, зійшлися дві команди з Південної Америки. У присутності 93 тисяч глядачів на стадіоні «Сентенаріо» в Монтевідео збірна Уругваю здобула титул першого чемпіона світу, здолавши Аргентину з рахунком 4:2.
З моменту свого заснування чемпіонат світу з футболу проводиться кожні чотири роки. За 95 років історії турніру його було скасовано лише двічі: мундіалі 1942 та 1946 років було скасовано через Другу світову війну.
З часом кількість учасників турніру почала розширюватися. З 1934 по 1978 роки у фінальному турнірі ЧС брали участь 16 команд, у 1982 їхня кількість розширилася до 24 команд, а з 1998 – до 32. Наступне розширення очікується вже на наступному ЧС у 2026 році, коли у фінальну частину турніру потраплятимуть уже 48 команд.
Традиційний час проведення турніру – літо, однак з цього правила були й винятки. Наприклад, мундіаль 2022 року, який проводив Катар, відбувся в листопаді-грудні через особливості місцевого клімату.
Найтитулованішою командою в історії чемпіонатів світу з футболу є збірна Бразилії. Вона здобувала трофей аж 5 разів, правда було це досить давно: в останнє – на ЧС-2002. На другому місці за кількістю перемог на чемпіонатах світу розташувалася Італія (4), Аргентина має у своєму активі три тріумфи, а Уругвай і Франція – по два.
Яскравих сенсацій на чемпіонатах світу теж було чимало. У 1938 році, всі шість суперників збірної Куби у відборі знялися з турніру через вирішивши, що поїздка на турнір до Франції буде для них надто дорогою, і таким чином кубинці отримали право виступити на мундіалі. Команда, що потрапила на турнір суто випадково, в підсумку дісталася чвертьфіналу.
У 1966 році цієї ж стадії діставалася збірна КНДР, а на останньому ЧС у 2022 році до півфіналу і матчу за бронзу взагалі вперше дійшла африканська команда – збірна Марокко. Це лише частина з глобальних сенсацій, коли команда досягла успіху на турнірі в цілому. А от випадків сенсації в одному конкретному поєдинку взагалі можна назвати просто безліч.
Збірна України з футболу дебютувала на чемпіонаті світу лише один раз – у 2006 році в Німеччині. Однак цей дебют виявився доволі успішним і увійшов в історію українського футболу.
Перед поїздкою на чемпіонат світу Україна пройшла кваліфікаційний етап, вигравши свою групу та залишивши позаду такі сильні команди, як Греція, Туреччина та Данія.
А у фінальній частині наша команда зуміла вийти з групи з Іспанією (0:4), Саудівською Аравією (4:0) та Тунісом, після чого у серії пенальті здолала Швейцарію в 1/8 фіналу (0:0 пен. 3:0). У чвертьфіналі українці, на жаль, поступилися Італії (0:3), однак результат того ЧС і досі залишається найбільшим досягненням в історії українського футболу.