Найперспективніший апгрейд – це заміна материнської плати, процесора та відеокарти. Але й вартість цих компонентів буде надто високою, чи не в пів ціни від усього ПК. Тому багато хто шукає альтернативні способи прискорення роботи. І вони дійсно є, оскільки комп'ютер складається з багатьох компонентів, кожен із яких певною мірою впливає на загальну продуктивність.
Застарілі материнські плати підтримують швидкість вбудованих мережевих карт до 100 Мб/с. Якщо ви часто дивитеся стримінгове відео, із таким показником доведеться знижувати роздільну здатність або мати проблеми з безперервністю картинки. Тому варто придбати гігабітну зовнішню карту. За умови, що ваш інтернет-провайдер забезпечує канал із такою швидкістю. Насправді 1 Гб/с – це вже стандарт де-факто, і його пропонує більшість провайдерів. Якщо мова йде про ноутбук, є сенс встановити мережевий Ethernet-адаптер, який під’єднується до лептопа через порт USB.
Якщо в ПК встановлено жорсткий диск, із часом у вас будуть виникати проблеми зі швидкістю відкриття програм. Уникнути цього можна, якщо використовувати твердотільний накопичувач: ССД-диски мають набагато більшу швидкодію, особливо коли йдеться про необхідність оброблення великої кількості невеликих за розміром файлів. Згідно з тестами, швидкість роботи комп'ютера з накопичувачем SSD, особливо в разі вмикання та завантаження операційної системи, може бути в декілька разів вищою, ніж у класичних жорстких дисків. До того ж працюють вони абсолютно беззвучно, оскільки не мають рухомих деталей. Щоправда, коштують трохи дорожче, але з часом різниця у вартості постійно скорочується.
У недорогих або застарілих комп'ютерах ОЗП не надто сильно впливає на швидкодію системи загалом. Але якщо йдеться про сучасний потужний пристрій, особливо ігровий, то апгрейд оперативної пам'яті може додати до швидкодії 15–20, а то й більше відсотків. Головне – знати, який тип ОЗП підтримує ваша материнська плата і вибирати модулі з більшою частотою та меншою латентністю. Не варто забувати й про об'єм оперативки, бо тут вплив на швидкість роботи теж чималий.
Якщо ви робите апгрейд, встановлюючи більш потужне залізо, велика ймовірність, що старий блок живлення вже не зможе його «тягнути». Якщо у вас встановлено БЖ на 400 Вт, а ви додали потужну відеокарту, то, імовірно, потрібен буде блок живлення мінімум «золотого» рівня, тобто на 600 Вт. Якщо ПК часто вимикається в неочікувані проміжки часу, причиною може бути і блок живлення: з часом він сильно засмічується, втрачають ємність та виходять із ладу конденсатори. Тоді апгрейдити потрібно й цей елемент, хоча на швидкодію комп'ютера він не впливає. Серед необов'язкових апгрейдів можна відмітити заміну корпуса. Вона буде необхідною, якщо в старому корпусі недостатньо слотів для встановлення, наприклад, додаткових кулерів.