Залізниця має внутрішні резерви для того, щоб не підвищувати вартість тарифів, і при цьому здійснювати всі капітальні інвестиції, які вони планують.
– Для цього треба оптимізувати поточні витрати, пов’язані з обслуговуванням залізниці. Йдеться про роздуті фонди на ремонти, які суттєво завищені в зв’язку з корупційною складовою, – обурюється експерт із транспортних стратегій Віктор Медвідь.
Наприклад, щоб обслужити колісні пари, є купа підрядників і лише один виконавець. Відтак, якщо вартість роботи насправді тисяча гривень, у них в підсумку виходить 10 тисяч. На залізниці дуже сильно роздутий штат працівників, що працює неефективно.
– Неграмотна фінансова політика: зокрема, компанія брала кредити по 8 гривень за долар, а віддавали по 25, а то й по 30 гривень, – продовжує експерт – При тім інші компанії домагалися списання на 20 - 30% боргових зобов’язань. Цих врятованих 15 мільярдів доларів було б достатньо для того, щоб реалізувати план капітальних інвестицій.
Користуючись монопольним становищем, “Укрзалізниця” може підвищувати тарифи до нескінченності.
– У якому стані перебуває “Укрзалізниця”, адже нещодавно керівник підприємства назвав його жалюгідним?
– За активами це найбільше підприємство в Україні, не беручи до уваги “Нафтогаз України”, бо там інша методологія оцінки. “Укрзалізниця” має багато способів заробітку грошей. Наприклад, використання привокзальної території для комерційних об’єктів, рекламних щитів, кіосків, автомобільних парковок тощо. За рахунок лише таких непрофільних видів діяльності залізниця може отримувати до 50% від її чистого прибутку. Але все це дерибанять на рівні керівництва вокзалу, коли за хабарі передають місця прилеглої території будь-кому.
– Як функціонують залізниці в європейських країнах?
– У більшості країн Європи залізниці отримують державні дотації. Але там цільове призначення дотацій пов’язане справді з реальним покращенням якості послуг, модернізації поїздів. У нас це неприпустимо робити, бо призведе лише до зростання корупції. Адже скільки не лий воду в сітку з великими дірками, там нічого не затримується.
У країнах Європи вартість залізничного квитка становить в середньому 1% від середньої зарплати. В Україні – це 50-55 гривень, за які, звісно, далеко поїздом не заїдеш. Крім того, в країнах Євросоюзу існують спеціальні програми для студентів та пенсіонерів, коли з країни в країну дешевше переїхати, ніж у нас у межах країни.Як же відбуватиметься здорожчання залізничних квитків. Загалом підвищeння цін упродовж року cкладe до 35%. Cтанeтьcя цe внаcлідок так званої “індeкcації”.Таpифи збираються “індeкcувати” у два eтапи – в пepшому, а потім у чeтвepтому кваpталах наcтупного pоку. Кожeн pаз в cepeдньому на 16,5%. Отже, якщо взяти за пpиклад потяг № 102, cполучeнням Хepcон – Київ, дe cьогодні ціна за квитка в середньому у вагоні “CВ” клаcу коштує – 514 гpивень, “купeйному” – 221 гpивню, “плацкаpтному” – 100 гpн, то піcля вcіх подоpожчань за пpоїзд у “CВ” пасажирові довeдeтьcя вже виклаcти – 614 гpн, у “купeйному” – 264 гpн, а “плацкаpтному” – 120 гpн.
З наcтупного pоку планують також підняти ваpтіcть пpоїзду у потягах “Інтepcіті”.