Стаття 51 Конституції України встановлює, що повнолітні діти зобов'язані піклуватися про своїх непрацездатних батьків.
Непрацездатними визнаються особи, що досягли пенсійного віку (чоловіки - 60 років, жінки - 55 років) та інваліди I, II та III груп.
Необхідність матеріальної допомоги визначається в кожному конкретному випадку в залежності від матеріального становища батьків. До уваги приймається отримання батьками пенсії, державних пільг, субсидій, наявність в батьків майна, що може приносити дохід тощо.
Розмір аліментів визначається в судовому порядку в залежності від матеріального та сімейного становища батьків та дітей. Аліменти підлягають сплаті щомісяця в твердій грошовій сумі.
"Очевидно, що неможливо змусити дорослих повнолітніх дітей любити і поважати своїх батьків. Любов, доброта, порядність, чесність є етичними поняттями, а не юридичними. У Сімейному кодексі України є стаття 202. У ній визначено, що повнолітні донька або син зобов'язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги. Таким чином, батькам надається право звернутися до суду за примусовим стягненням аліментів зі своїх синів і доньок. Проте стягувати кошти можна лише з повнолітніх дітей. Якщо ухиляються від сплати аліментів, то на них чекає: заборона виїзду за кордон, права керування автотранспортом, забороняється зберігання зброї та полювання, також може бути описано майно" - зазначає керівник Херсонської юстиції Костянтин Хутковський.
На Херсонщині в органах державної виконавчої служби на сьогоднішній день на виконанні перебуває 22 виконавчих документа про стягнення аліментів на користь батьків:
-Білозерський РВ ДВС – 1.
-Великолепетиський РВ ДВС – 1.
-Генічеський РВ ДВС – 1.
-Горностаїський РВ ДВС – 1.
-Іванівський РВ ДВС – 2.
-Каланчацький РВ ДВС – 1.
-Нижньосірогозький РВ ДВС – 1.
-Скадовський РВ ДВС – 1.
-Новокаховський МВ ДВС – 2.
-Дніпровський РВ ДВС м. Херсон – 1.
-Корабельний РВ ДВС м. Херсон – 4.
-Суворовський РВ ДВС м. Херсон – 6.
У Сімейному кодексі України прописаний єдиний випадок, коли діти можуть не утримувати власних батьків. Це може статись якщо мати або батько були позбавлені батьківських прав і ці права не були поновлені.
Прес служба Головного територіального управління юстиції у Херсонській області