Від нового грипу помирає кожен десятий хворий

Восени в Україні очікують епідемію грипу "Мічиган". Це - новий різновид вірусу типу А, так званого свинячого. Може за кілька днів викликати важку пневмонію. Смертність від штаму сягає 10%. Українці не мають до нього імунітету, вакцин теж немає.

- Захворіти на грип може кожен, - каже 51-річна Ольга Голубовська, столичний інфекціоніст, професор Національного університету імені Олександра Богомольця. - Цієї осені очікуємо зростання кількості хворих на 14 відсот­ків, порівняно з аналогічним періодом торік.

Грип - найбільш вивчений і найменш зрозумілий вірус. Поводиться ­непередбачувано. Важко прогнозувати події цього року. Може повторитися ситуація 2009‑го, коли люди скуповували в аптеках усе - від антибіотиків до бинтів. Позаторік ситуація була подібна. Домінував штам А, хворі помирали.

У групі ризику перебувають люди із зайвою вагою, цукровим діабетом, бронхіальною астмою, серцево-судинними захворюваннями і ті, хто тривалий час приймає аспірин. Ризикують пацієнти із синдромом резистентності - несприйняттям організмом противірусних препаратів. Він є у 80% українців.

- Люди з групи ризику мають звертатися до лікарів з перших годин лихоманки. Не надіятись, що одужають самі. Ліки від грипу, наприклад, таміфлю, ефективні у перші 48 годин захворювання, - продовжує Ольга Голубовська. - На жаль, спочатку хворі пробують народні методи або приймають аспірин, протипоказаний при грипі штаму А. Саме в перші дні в легенях відбуваються зміни, які вже не вилікуєш.

Захиститися від грипу можна щепленням. Вони безпечні для вагітних і дітей від 6 місяців. Дорослим досить однієї дози, дітям до 7 років - дві з інтервалом два-три тижні. Вакцин поки що в Україні немає.

- Легкі форми грипу важко відрізнити від інших респіраторних захворювань. Тяжкі супроводжуються підвищенням температури та дряпаючим болем за грудиною, який посилюється при кашлі, - каже лікар.

Вірус грипу передається через повітря, залишається на побутових пристроях, одязі, меблях. Восени треба частіше робити вологі прибирання помешкань, уникати скупчення людей. Маски варто одягати лише на хворого, змінювати кожні 2 год.

- Для здоров'я небезпечно кілька місяців підряд пити імуностимулятори. Це - грубе втручання в роботу імунітету, - переконує Ольга Голубовська. - Збивати температуру треба обережно. Жарознижувальні зменшують здатність організму боротися з вірусом. Якщо інфекційний процес уже почався, його неможливо припинити різко. Людина має бути готова, що її лихоманитиме три-п'ять днів.

Головне - не збивати температуру аспірином. Можна ібупрофеном або парацетамолом. З останнім треба бути обережним. Навіть найменші дози шкодять печінці. Парацетамол є у порошках від грипу. Люди п'ють їх замість чаю по кілька чашок на день. Кожного сезону респіраторних захворювань до нас приходять пацієнти з ушкодженою печінкою. В кращому випадку це завершується жовтяницею, в гіршому - смертю. Нові штами вірусів значно агресивніші за попередні, вражають цілі родини. Люди також роблять себе вразливими. Імунітет послаблюють постійні стреси.

Більше оперативних новин про Херсон та області у нашому телеграм каналі. Підписуйтесь!

Читайте також